(vyššie), čím zároveň zdvihla hrebeň strechy. Firma by teraz mala strechu rozobrať a byty nanovo prerobiť. Väčšina obyvateľov - okolo 140 vlastníkov bytov je až na jednu rodinu proti tomu, aby sa nadstavby prerábali. Práce tu trvajú takmer štyri roky a ľudia chcú mať konečne pokoj.
Budúci týždeň bude na miestnom úrade konanie o odstránení stavby. Zúčastnia sa ho vlastníci bytov, pamiatkari, stavebník, teda firma J.F.K. a družstvo vlastníkov bytov. „Sme toho názoru, aby sa práce nezastavili a situácia sa čo najskôr vyriešila," povedal predseda družstva vlastníkov bytov na Zochovej Anton Javorček.
Vývoj sa podľa vedúcej stavebného oddelenia na miestnom úrade Márie Kullmanovej pred stretnutím predpokladať nedá. Celá kauza nemusí skončiť s tým záverom, že nadstavby treba prestavať. Riešenie bude závisieť aj od firmy, ktorá byty postavila. Tá síce požiadala úrad o zmenu stavby pred dokončením. Úrad však k rozhodnutiu potreboval posudok pamiatkarov, pretože ide o pamiatkovo chránený dom, a tiež nový svetlo-technický posudok. Podľa Kullmanovej, spomínané dokumenty stavebník nepredložil. Preto úrad začal konanie o odstránení stavby. Zástupca firmy J.F.K. Marián Fiala odpovedal, že nerozumie našej otázke, prečo bolo problémom posudky predložiť. „Všetky potrebné dokumenty sme úradu predložili," stroho skomentoval.
Kolotoč kritiky okolo nadstavieb na Zochovej vyvolala jedna z rodín bývajúcich v dome, ktorá sa obrátila až na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To upozornilo miestny úrad, aby vo veci konal. Podobných prípadov, keď nebolo dodržané stavebné povolenie, bolo pri prestavbách domov v Bratislave veľa. Ešte ani jedna stavba doteraz zbúraná nebola, všetky sa nakoniec legalizovali. V tomto prípade je za legalizáciu aj väčšina obyvateľov. „Zdá sa mi to absurdné, aby sa tu zase začalo niečo prestavovať. Celý dom si už dosť vytrpel. Nech sa to už konečne dokončí," dodáva obyvateľka domu.
INGRID DROZDÍKOVÁ