Pohrebníctvo Marianum ruší hroby neplatičov. Zrušených bude okolo 6000 hrobových miest.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
hrobov sa týka len dlhoročných neplatičov.
Čo predchádza zrušeniu hrobového miesta? Prvým krokom je upozornenie na hrobe, že je nezaplatený. Potom je priamo na cintoríne vyvesená vyhláška so zoznamom nezaplatených miest a nasleduje písomné upozornenie neplatiča, že ak nebude do stanoveného času dlh uhradený, hrob zrušia.
„Neplatiči sú však často nedostupní. Mnoho písomných upozornení sa nám vracia späť. Potom je hrobové miesto označené ako zrušené, ale počas ďalšieho roka doň ešte nezasahujeme a ešte vždy je možné dlh zaplatiť," vysvetľuje Blažejová. Po tomto termíne je miesto definitívne zrušené a pripravené na ďalšie pochovanie.
Na bratislavkých cintorínoch sú stanovené poplatky za prepožičanie hrobového miesta od 120 do 450 korún na rok. Cena závisí od cintorína a od umiestnenia hrobu. Napríklad na cintoríne v Slávičom údolí je najdrahšie miesto pri dome smútku. Cena za miesto pre kryptu je 230 korún za meter štvorcový ročne.
„V návrhu územného plánu mesta už boli schválené územia, na ktorých budú ďalšie cintoríny - na rozhraní Rače a Vajnôr v lokalite Huštekl a v Záhorskej Bystrici medzi urnovým hájom a Hodonínskou cestou. Je však potrebné rátať s budovaním nového cintorína v Petržalke. Mal by mal mať asi 20 hektárov a kapacitu 25-tisíc hrobových miest," dodala Soňa Blažejová.
anketa
V Bratislave bude zrušených 6000 hrobových miest, za ktoré nik dlhodobo neplatil. Na cintoríne v Slávičom údolí hrobové miesta likvidoval bager. Spýtali sme sa Bratislavčanov na ich názor na rušenie nezaplatených hrobov.
PETRA SABOVÁ: „V princípe s tým súhlasím. Akurát si neviem predstaviť, ako sa riešia hroby v prípade, že sa rodina odsťahovala niekam do zahraničia. Vráti sa napríklad až po piatich rokoch a hrob svojich blízkych už nenájde."
PAVOL GAJDOŠ: „Podľa mňa by hrob mali zrušiť až po 10 - 15 rokoch neplatenia, pretože vtedy už je predpoklad, že to nemá kto platiť alebo rodina nemá o miesto záujem. Ale z morálneho hľadiska sa mi zdá rušenie hrobov celkom v poriadku. Vytvorenie hrobového miesta je služba ako každá iná a treba ju platiť."
VERONIKA FIŠEROVÁ: „Súhlasím s rušením hrobov. Považujem neplatenie hrobového miesta za bezcitnosť zo strany pozostalých. Výhovorky, že je niekto v cudzine, podľa mňa neobstoja. Hrobové miesto sa dá zaplatiť aj na dvadsať rokov dopredu."
ZUZANA KRAMPLOVÁ: „Videla som v televízii, ako hroby rušia bagrom, a bola som šokovaná. Vždy sa voči pozostatkom mŕtvych dodržiavala istá pieta. Myslím, že by nebol taký problém vyhradiť miesto pre spoločnú kostnicu a nerobiť to takto demonštratívne primitívne. Neobhajujem neplatičov, ale istú kultúrnosť a tradíciu. Okrem toho často ide o hroby ľudí, ktorých rodina už vymrela." (japa)