Asi tretina bratislavských križovatiek je vybavená detektorovými spínačmi, ktoré sú zabudované vo vozovke pred semaformi. Keď cez ne auto prejde, odošlú signál, aby sa červená zmenila na zelenú. „Dynamické riadenie signalizácie je výhodné hlavne cez víkend, večer či v noci, keď je na cestách málo áut. Keď vodič príde k prázdnej križovatke, nemusí zbytočne čakať, zelená mu naskočí o niekoľko sekúnd," vysvetľuje riaditeľka IV. sekcie magistrátu Tatiana Kratochvíľová.
Detektory väčšinou priamo reagujú na príchod auta a prepínajú svetlá. Niektoré križovatky, napríklad v Petržalke pri zjazde zo Starého mosta, fungujú v pevnom režime a senzory podľa počtu áut ovládajú len čas, ako dlho svieti zelená v jednom smere.
Detektorové snímače ovládajú signalizáciu na všetkých petržalských križovatkách, na dunajskom nábreží, na niekoľkých križovatkách v Karlovej Vsi, Dúbravke či v iných častiach mesta.
Spínače nie sú vhodné pre každú križovatku. Niektoré z nich sú totiž skoordinované, a tak by mechanizmy rušili „zelené vlny", ktoré vyhovujú vodičom a znižujú hluk a množstvo exhalátov z áut. Preto je detektorov v centre menej ako v ostatných častiach mesta, kde doprava nie je taká hustá. Napríklad na Račianskom mýte je premávka vo všetkých smeroch väčšinu času silná a ťažko sa dá niektorý smer zvýhodňovať na úkor iného.
Vybavenie križovatky slučkovými snímačmi nie je lacná záležitosť, spolu s rozkopávkovými prácami sa náklady môžu vyšplhať na sedemmiestne cifry.
Prvé náznaky takýchto zariadení sa v meste objavili na križovatkách Rožňavská - Vajnorská a Slovnaftská - Krajinská začiatkom 80-tych rokov. Prvou križovatkou, kde nainštalovali zariadenie s novou technikou, je Einsteinova - Viedenská, funguje už desať rokov.
MARTIN KÓŇA
anketaSpýtali sme sa vodičov, či na križovatkách zaregistrovali spínače:
Peter Jéger, architekt: „Neviem, a odkedy to má fungovať? Keď som bol v Holandsku, mali tam spínače na každom kroku, ale v Bratislave som na nič podobné nenatrafil. No je pravda, že pozor na to veľmi nedávam. Možno keď mi niekedy naskočila hneď zelená, bolo to vďaka nejakému detektoru. Ale nestáva sa to často."
Andrej Matijka, lektor: „Nevšimol som si nič, asi je to nejaká novinka. Ak to aj funguje, ja možno vždy prídem na križovatku, keď si ju niekto prepol v druhom smere. Úprimne, neviem si predstaviť, že to môže fungovať, veď keby sa to každú chvíľu prepínalo, o chvíľu by to vyzeralo ako niekde na Sicílii."
Janka Hložová, marketingová pracovníčka: „Počula som, že vo Francúzsku či Anglicku niečo podobné majú dokonca aj pre chodcov. U nás som sa s takými zariadeniami ešte nestretla. Ja som z Trnavy, najčastejšie jazdím do práce po Rožňavskej alebo po diaľnici a po Dostojevského rade, a tam podľa mňa nič podobné nie je. Ale odteraz si to začnem všímať."