Tangere dance studio - tangere znamená dotyk. FOTO - ARCHÍV ŠTÚDIA
Okrem toho sa na začiatku školského roka štúdio presťahovalo z takmer továrenských priestorov na Úderníckej do centra mesta - do Základnej školy na Lazaretskej ulici. Ako tanečné sály im slúžia telocvičňa a kedysi nevyužitá učebňa.
V súčasnosti má podľa Gonščákových slov štúdio asi 150 členov. „Najväčší záujem je o flamenco džez, latino džez, hip-hop, brušné tance." Vekové zloženie členov je od školákov prvého stupňa až po dôchodcov „Máme pani, ktorá má 65 rokov - chodí na flamenco džez a kreatívny pohyb. Deti z prvého stupňa k nám chodia najmä z okolitých ZUŠ-iek, ktoré boli zrušené."
Štúdio stále rozširuje ponuku kurzov, v ktorej je momentálne takmer všetko zo súčasného tanca spolu s jogou a cvičeniami pre tehotné ženy. „Snažíme sa rozširovať ponuku o to, čoho je v Bratislave najmenej. Naša výhoda je v tom, že máme mladých lektorov do 30 rokov, ktorí sú profesionálne zapojení v rôznych produkciách, majú entuziazmus a sú pri zdroji informácií."
Tangere dance studio od stredy rozšíri ponuku kurzov o Feldenkraisovu metódu. Na rozdiel od flamenca alebo baletu to nie je tanec v pravom slova zmysle - inštruktor ústne usmerňuje skupinu ľudí, pričom pohyb neukazuje. Metóda vychádza z predpokladu, že všetko sa dá robiť s menšou námahou a pritom sa zároveň zbaviť nechcených zlozvykov.
Nie je to vraj žiadna gymnastika, nezameriava sa na formu. Zvládne to každý. „Človek si rozvíja citlivosť a naučí sa uvedomovať si, ako používa svoje telo," hovorí Gonščák.
Autorom metódy Moshé Feldenkrais bol fyzik, ktorého k jej vynájdeniu motivovalo zranenie kolena. „Feldenkraisova metóda využíva viac mozog ako svaly. Keď človek v detstve napríklad zle liezol, zostane mu ten návyk v hlave. Metóda sa môže použiť aj ako rehabilitácia na získanie kondície. Sú to vynikajúce cvičenia napríklad pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou," hovorí Gonščák.
ELA NAHÁLKOVÁ