Handbal, hádzaná s 11 hráčmi, sa hrával v Bratislave už začiatkom štyridsiatych rokov 20. storočia na futbalových štadiónoch. Na obrázku je zápas Kovosmalt Petržalka - Lokomotíva Nové Zámky na štadióne ŠK Bratislava v roku 1952.
Z HISTÓRIE ŠPORTUZačiatkom tridsiatych rokov minulého storočia hrávali českú hádzanú asi v dvadsiatich krajinách sveta. V rámci Ženských svetových hier 1930 v Prahe sa stalo Československo bez zástupkýň Slovenska majstrom sveta. O štyri roky neskôr triumfovali Juhoslovanky. Vtedy sa už začal prejavovať úpadok českej hádzanej vo svete, ale aj v samotných Čechách.
Dobová česká tlač priznávala: „Ženské družstvá u nás poklesli vo výkonnosti a mužskú českú hádzanú v cudzine nehrali." Hádzaná v Bratislave v tomto čase už prakticky neexistovala. V roku 1927 Slovenský denník konštatoval, že jediným aktívnym klubom bola AC Senica. Založením Slovenskej župy hádzanej a ženských športov v Piešťanoch v roku 1932 sa zdalo, že česká hádzaná sa opäť prebudí v niektorých nečinných kluboch, napríklad aj v I. ČSŠK Bratislava. „Slovenská župa statočne pracuje a bolo by si priať, aby kluby slovenské pristúpili k zriaďovaniu odborov, aby v budúcom roku bolo nás oveľa viac," písalo sa.
Aj Športový týždeň v roku 1932 skúšal burcovať: „Teraz záleží na ostatných kluboch Slovenska, aby v jarnej sezóne pristúpili k zriaďovaniu ženských odborov. Ide o najušľachtilejší šport, priložte ruku k dielu započatému, aby sme obohatili náš športový život hrou novou, krásnou a hrou našou."
Zo štatistík z roku 1932 sa dá vyčítať, že v Československu bolo sedemtisíc hráčov českej hádzanej, ktorí hrali v 500 kluboch. Slovensko zastupovalo iba mizivé percento.
Zmenou politickej situácie i vplyvom medzinárodného vývoja sa k nám začiatkom štyridsiatych rokov 20. storočia dostáva iná hádzaná - medzinárodná hádzaná s 11 hráčmi nazývaná aj handbal. Do Bratislavy handbal prenikol z Viedne. Išlo pritom o hru, ktorá mala byť pôvodne ženskou. Ako sa však ukázalo, uplatnila sa práve u mužov. Pôvodné pravidlá boli podobné futbalu, iba namiesto nôh sa používali ruky. U nás handbal hrávali muži na futbalových ihriskách a na futbalové bránky, ale s menšou hádzanárskou loptou, ktorú volali ručný futbal.
Prvé handbalové zápasy zohrali v Bratislave v roku 1941, avšak súťažnú podobu nadobudla hra až o rok neskôr, keď bol v Bratislave ustanovený Slovenský handbalový zväz. Zväz v nasledujúcom roku premenovali na Slovenský zväz hádzanej.
Ani medzinárodná hádzaná s 11 hráčmi nedosiahla na Slovensku masovú základňu, pretože jej veľmi rýchlo a úspešne začala konkurovať medzinárodná hádzaná so 7 hráčmi. Tá prirodzeným spôsobom postupne vytláčala handbal i českú hádzanú na „vedľajšie ihriská". U nás sa definitívne usadila až niekoľko rokov po oslobodení.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)
FOTO - ARCHÍV MÚZEA