Športová psychológia sa v súčasnosti stala neoddeliteľnou zložkou prípravy na vrcholné výkony. TOMÁŠ GURSKÝ , psychológ v samostatnej praxi, sa špecializuje na oblasť výkonov v športe. Má skúsenosti s klientmi v takmer štyridsiatich druhoch športu. Pôsobí v Bratislave a najnovšie je jedným z členov realizačného tímu slovenskej futbalovej reprezentácie.
Čo donúti klienta vyhľadať vašu pomoc?
„Najčastejšie je to pokles súťažnej výkonnosti športovcov. Tréningové výkony sú dobré, ale na súťažiach ich nevedia prezentovať. Inokedy ide o dlhodobé konflikty a napätie medzi športovcom a trénerom alebo rodičmi. Problémy môžu nastať v oblasti motivácie, napríklad pri zraneniach, s koncentráciou, mimoriadnym stresom, zvládaním extrémnych emócií, prevencii pri dlhodobej odlúčenosti a ponorkovej nemoci počas dlhých turné. U dievčat je najčastejším problémom nedostatok sebavedomia."
Sú všetci rovnako vnímaví, alebo sa stane, že neuspejete?
„Úspešnosť v tejto branži je jednoznačne zlepšenie výkonov. Úspech si nepripisujem len ja. Je to dielo predovšetkým samotného športovca a ľudí okolo neho. Psychológ má stáť v úzadí. Z praxe viem, že najskôr prídu tréneri. Vrcholoví športovci sú veľmi obozretní, pretože sa obávajú nejakej zlej rady. Okrem toho, každý z nich už má nejaké triky, ako sa s tým vysporiadať."
Sú tieto triky účinné?
„Niekedy sú to triky skutočne pofidérne. Práve pri spolupráci so športovým psychológom by si ozrejmili mnoho súvislostí, ktoré trebárs dávno tušili. A je veľký rozdiel medzi tušením a istotou. Profesionál má mať istotu. Dobre sa pracuje s juniormi, ktorí radi hľadajú spôsoby, ako uspieť vo svojej kariére."
Ako psychológ pomôže v kolektíve, keď každý jedinec je iný?
„S vrcholovým športovcom treba pracovať predovšetkým individuálne. Typicky sa jedná o svojrázne osobnosti, ktoré chcú vyriešiť svoj problém sebe vlastným spôsobom. Vyžaduje to citlivý a najmä diskrétny spôsob spolupráce. Kolektívny prístup prichádza do úvahy len vtedy, ak sa pracuje priamo s dynamikou kolektívu. Napríklad rituály nabudenia alebo spôsob voľby kapitána. Občas teda treba jemne vstúpiť do hierarchických vzťahov v tíme."
Využívajú naši športovci psychológov dostatočne?
„Zaostávame oproti svetu, ktorý berie psychológov celkom bez predsudkov. Je dobré, že sa u nás začína búrať mýtus o tom, že psychológa potrebuje len blázon. Skôr naopak - psychológov treba využívať na to, aby sme sa pri narastajúcom tlaku bláznami nestali. Ale nie každý psychológ vie pomôcť športovcom. Napríklad psychoterapia či opakované testy nie sú u športovcov v obľube a môžu byť dokonca kontraproduktívne."
VIZITKA
Tomáš Gurský vyštudoval psychológiu a získal doktorát na UK v Bratislave v odbore klinická psychológia. Osem rokov pôsobil na športovom gymnáziu ako psychológ, neskôr vo Výskumnom ústave detskej psychológie a v medzinárodnej firme na výskum trhu. V súkromnej praxi sú jeho klientmi najmä športovci, ale i manažéri, od ktorých sa vyžaduje vysoká výkonnosť. Je predsedom Spoločnosti športovej psychológie a konzultantom pre športovcov a trénerov slovenského top-tímu. Sám bol juniorským a akademickým reprezentantom v zjazdovom lyžovaní.