a často používajú strojčeky a nožnice, ktoré nie sú určené špeciálne pre psiu srsť. Niekedy môžu psíka aj poraniť.
Najlepšie je zveriť psy do rúk odborníkov. Počet salónov, ako aj ich služby sa neustále rozrastajú. Väčšina sa venuje úprave všetkých plemien psov, niektoré sú však zamerané napríklad iba na teriérov.
Do salónu je spravidla potrebné psa objednať. Jeden deň pred návštevou treba psa vykúpať. V prípade, že si majiteľ neobjedná aj kúpanie a fénovanie.
Počas strihania je najlepšie, ak majiteľ odíde. Pes býva pokojnejší. „Majitelia sa niekedy boja, že ich psa nezvládnem. Ak však majitelia odídu, psy takmer vždy vydržia celú hodinu pokojne stáť a upierať oči na dvere, pretože čakajú na svojho pána. Akonáhle pes vidí majiteľa, začne sa vrtieť a mykať," hovorí Eva Liptáková, ktorá sa úprave a strihaniu psov profesionálne venuje už viac ako osem rokov. V prípade, že je pes veľmi agresívny, dostane náhubok. Takéto situácie sa však podľa Liptákovej takmer vôbec nestávajú. Ak si však majiteľ vyslovene želá byť v salóne počas strihania psa, strihač by mu to mal umožniť.
V salónoch používajú špeciálne strojčeky, hrebene a kefy určené špeciálne pre psov. Štandardným vybavením je aj upravený stôl na strihanie. Hlavu majú psy v obojku, ktorý by mal byť z mäkkej látky, aby neškrtil. Nevhodné sú kožené alebo kovové obojky. Obojok zabezpečuje, aby pes zostal pokojne stáť alebo sedieť. Je upevnený na konštrukcii, ktorá sa nastavuje podľa veľkosti psa.
Pes strávi pri bežných úkonoch v salóne 45 minút až hodinu. Pri výnimočných úpravách je to však aj päť hodín. Salóny pre psov však neposkytujú iba strihanie alebo kúpanie. Častými službami je tiež strihanie pazúrov, čistenie uší, čistenie očí alebo vytláčanie análnych vačkov. Taktiež nie je výnimkou ani špeciálna starostlivosť o srsť (balzamovanie, sprejovanie srsti), ak si to majiteľ vyžiada.
Návšteva psích salónov a strihanie srsti však nie je iba estetickou záležitosťou. Zanedbanie srsti môže niekedy viesť aj k zdravotným problémom. Veľmi často sa psom zachytávajú najmä v oblasti pazúch alebo v labkách rôzne bodliaky, suché trávy, ktoré môžu spôsobiť rôzne kožné problémy. „Psíkov radím ostrihať a upraviť najmä v lete, keď je to pre nich praktické a bezpečné," hovorí Eva Liptáková. V zime je vhodné skrátiť chlpy na labkách. Problémom je aj okolie očí. Napríklad kokršpanielom rastú veľmi dlhé chlpy v oblasti očí. Usadzuje sa v nich prach, čo môže spôsobiť zápaly a slzenie.
ZOZNAM NIEKTORÝCH SALÓNOV
Aluet, psí salón, profesionálna úprava všetkých plemien,
Vlčie hrdlo 0905 20 35 57
Psí salón - HAF,
Bodvianska 13503
0903 37 61 26 / 0907 48 08 63
Trim štúdio - psí salón,
Mudroňova 29 0905 51 63 13
Laura, salón pre psov,
Nám. hraničiarov 18
62 24 69 81
(Výber salónov je náhodný.)
Príprava na výstavu
Do psích salónov majitelia tiež prichádzajú s požiadavkou pripraviť psa na výstavu. Vtedy zaberie príprava až niekoľko hodín. Pes musí byť na výstavu upravený podľa určitého štandardu. Napríklad komplikovaná úprava je typická pre pudlov, ktorí musia mať špeciálny zostrih srsti. Príprava zahŕňa napríklad aj balzamovanie srsti alebo špeciálne fénovanie a úpravu. Niektorým plemenám sa dokonca špeciálne vyrovnáva kučeravá srsť.
Zákazníci psích salónov
Častými zákazníkmi v psích salónoch sú kokršpanieli, ktorí patria k najobľúbenejším rasám v bytoch. Tradičným strihom kokršpanielov je vyholený alebo ostrihaný chrbát, pričom ostatná srsť ostáva dlhšia. Ďalším typom je ostrihanie celého tela na rovnakú dĺžku asi 1 - 2 cm. V súčasnosti však stále častejšie majitelia vyžadujú v období od jari do jesene úplné vyholenie srsti na celom tele, tzv. „na kožu" asi na dĺžku 1 mm, čo psom vyhovuje najmä v letných horúčavách.
Návštevníkmi salónov sú aj yorkshirské či iné teriéry, taktiež maltézsky pes, Lhasa apso, bradáče, pudle. U väčšiny z nich je najžiadanejším spôsobom úpravy zostrihanie jednotlivých partií tela a skrátenie srsti. Niektoré rasy si vyžadujú špeciálnu úpravu. Napríklad pre teriérov je typickým úkonom trimovanie srsti. Pomocou špeciálneho trimovacieho hrebeňa sa vytrháva srsť z chrbtovej časti, čo trvá asi tri hodiny. Hoci trimovaním upravená srsť je vyžadovaným štandardom na výstavách, nie všetky psy tento proces dobre znášajú. Preto aj majitelia teriérov v súčasnosti uprednostňujú vystrihanie srsti.
Cenník základných služieb
Ostrihanie:
kokršpaniel 370 - 450 Sk
pudel (stredný) 400 - 490 Sk
yorkshirský teriér 290 - 330 Sk
Kúpanie
(šampónovanie, fénovanie aj rozčesanie psa) cca 300 Sk
Strihanie pazúrov cca 40 Sk
Oleje, spreje pre
krajšiu srsť cca 30 Sk
Čistenie uší cca 50 Sk
(Ceny sú orientačné, prispôsobujú sa veľkosti a rase psa.)