li, keď sme ich však chytili, požiadali o azyl," povedal hovorca Železničnej polície Jozef Búranský.
Skupinu 18 Čečencov si všimli policajti krátko pred polnocou pri čerpacej stanici na Panónskej ceste. „Boli blízko železničnej trate. Pravdepodobne plánovali naskočiť na niektorý vlak do Rakúska," povedal Búranský. Podľa jeho slov sa s migrantmi na železničných staniciach stretávajú prakticky každý týždeň.
Nelegálni migranti, ktorých polícia zachytí, putujú na Hraničnú políciu. Ak nepožiadajú o azyl, pošlú ich do domovskej krajiny. Ak o azyl požiadajú, umiestnia ich do záchytných táborov. „Tu priemerne tri mesiace čakajú, či im priznajú azyl. Ak ho dostanú, Migračný úrad ich umiestni do niektorého z utečeneckých táborov," hovorí Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Migranti sa ale často snažia ujsť aj zo záchytných či utečeneckých táborov a znova prekročiť hranicu.
Len minulý rok chytili v Bratislavskom kraji 3851 ľudí, ktorí sa snažili nelegálne prekročiť hranice. „Je rozdiel, či ide o takzvaných ekonomických migrantov, alebo tých, čo utekajú pred neľudskými podmienkami. Najviac, 815 bolo minulý rok Rusov, 692 Indov a 405 obyvateľov Bangladéša," hovorí Koišová. Z krajín postihnutých vojnami cez Slovensko minulý rok utekalo len niekoľko desiatok ľudí. Slovensko je pre migrantov smerujúcich do ekonomicky vyspelejších krajín len prestupnou stanicou. Po vstupe do únie sa však táto skutočnosť pravdepodobne zmení. „Už tento rok očakávame dvakrát viac migrantov," dodala Koišová.
MARTIN KÓŇA