l Slovnaft Bratislava. Stanovisko podpísal Rostislav Matoušek, ktorý je poverený vedením zväzu. „Bratislavské atletické oddiely protestujú proti zámeru primátora mesta Jozefa Moravčíka predať pozemky pod štadiónom Interu, patriace mestu, Asociácii športových klubov Internacional Slovnaft Bratislava za 20 miliónov korún. Mesto Bratislava by sa tým hlboko pod cenu zbavilo pozemkov a zároveň možnosti ovplyvňovať využitie najkomplexnejšieho športového areálu v hlavnom meste, ktorý bol vybudovaný z celospoločenských prostriedkov,“ píše sa v stanovisku.
Na problém zareagoval aj premiér Dzurinda a požiadal primátora Moravčíka, aby v tejto otázke postupoval smerom k udržaniu atletiky a podmienok v hlavnom meste. Ministerstvo školstva, ktoré je zodpovedné za šport, podľa generálnej riaditeľky sekcie športu, detí a mládeže Márie Ďurišinovej plánuje iniciatívu, ktorá by vyriešenie tohto problému posunula do reálnej polohy. „Za takú sumu s tým nemôžeme súhlasiť.
Musí ísť o financie, s ktorými sa dá niečo začať. Môžeme však len iniciovať, rozhodnutia patria iným,“ povedala Ďurišinová. Minister školstva Milan Ftáčnik vyzval Slovenský atletický zväz, aby sa pokúsil zjednotiť atletickú rodinu na jednej prioritnej stavbe, ktorá by mohla nahradiť Inter.
Slovenská atletika má k dispozícii päť štadiónov s umelým povrchom - v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre a Dubnici nad Váhom. (Ten dali do prevádzky začiatkom septembra. Rekonštrukcia šesťdráhy stála približne 13 miliónov a významnou mierou sa o ňu zaslúžili najmä mesto a Štátny fond telesnej kultúry.) Tartanová dráha na Pasienkoch by však mala zaniknúť, pretože Inter chce svoj štadión prebudovať na čisto futbalový.
Gordický uzol zrejme rozsekol primátor Jozef Moravčík, ktorý vo štvrtok rozhodne reagoval na vyhlásenie atletického zväzu. „S veľkým prekvapením a poľutovaním som sa prostredníctvom médií oboznámil so stanoviskom Atletického zväzu Bratislavy k problematike mestských pozemkov pod štadiónom Interu Bratislava,“ píše primátor. „Rád by som pripomenul, že začiatkom mája som k tejto téme zvolal rokovanie všetkých zainteresovaných strán za okrúhlym stolom. Na stanovisku, ktoré som tam prezentoval, som doteraz dôsledne zotrval. Záleží nám na rozvoji všetkých športových odvetví v Bratislave. Mesto sa snaží vytvárať podmienky pre rozvoj vrcholovým športovcom i všetkým obyvateľom. Oznámil som predstaviteľom AŠK Inter Slovnaft Bratislava, že mesto pozemky neodpredá ani nepovolí prenájom, ak sa nedosiahne dohoda s príslušným zväzom o náhradnom vybudovaní tartanovej dráhy, aj keď inak nemá výhrady k zámerom futbalového klubu. Dostal som list prezidenta AŠK Inter Slovnaft Bratislava, v ktorom mi oznamuje, že podmienka prenájmu pozemku až po dohode s atletickým zväzom o náhradnom vybudovaní tartanovej dráhy je pre nich nevýhodná, a preto sa výkonný výbor Interu rozhodol vykonať iba nevyhnutné úpravy štadióna, aby vyhovoval podmienkam UEFA, s úsporným finančným riešením.“
Prokop Slováček