
Ministerstvo školstva postúpilo návrhy na zlúčenie a vzápätí zrušenie šiestich základných škôl na vyjadrenie hlavnému školskému inšpektorovi. Po tom, ako mestské časti Dúbravka a Petržalka vytypovali zariadenia, ktoré by mali byť po zlučovaní zrušené, zdvihla sa v prípadoch niektorých škôl vlna nevôle. Začala sa diskusia, podľa čoho boli určené na zánik práve tieto školy.
K hlasom proti zrušeniu jednej z dotknutých piatich petržalských škôl - Základnej školy na Záporožskej ulici (na snímke) , sa pripojila aj Pedagogicko-psychologická poradňa Bratislava V. Riaditeľka poradne Miloslava Fellegiová si myslí, že zámer zrušiť ju by mal byť prehodnotený. „Ide o školu rodinného typu a vďaka osobnejšiemu kontaktu žiaka s učiteľom umožňuje zvládnuť aj deti, ktoré sú inak nezvládnuteľné, prípadne zvládnuteľné s veľkými problémami."
Fellegiová dodala, že so ZŠ Záporožská spolupracujú viacerí psychológovia a špeciálni pedagógovia a učitelia rešpektujú zámery vyšetrení poradne a dokážu v praxi uplatňovať jej odporúčania.
Za zachovanie ZŠ na Záporožskej ulici začala začiatkom decembra minulého roka kampaň občianska iniciatíva Racionálna budúcnosť školám.
Zlučovanie postihne v Petržalke aj ďalšie štyri školy, keďže od tohto roku budú školy dostávať financie podľa počtu žiakov. Na Záporožskú chodí 219 žiakov v 13 triedach, pričom podľa informácií odboru školstva mestskej časti je v triede prvého ročníka len 12 žiakov.
„Nevytypovali sme tieto školy na zrušenie - hodnotili sme všetkých sedemnásť," vysvetľuje Milka Podmajerská, hovorkyňa miestneho úradu Petržalka. Na otázku, čo bolo hlavným kritériom pri posudzovaní školy, odpovedala, že kritérií bolo veľa a nedajú sa vnímať oddelene a vytrhávať z kontextu. „Práve to teraz robia tí, ktorí chcú zrušeniu škôl zabrániť - vyzdvihujú jednotlivé prednosti a výhody týchto škôl. My sme však museli brať do úvahy komplexné vyhodnotenie a, samozrejme, k zlučovaniu nás prinútili ekonomické dôvody," dodala Milka Podmajerská. Ministerstvo školstva musí k rušeniu škôl zaujať stanovisko do 60 dní od doručenia žiadosti, pričom väčšinu z nich zaregistrovali v polovici decembra minulého roka.
Hlavný inšpektor sa už vyjadril
Hlavný školský inšpektor Vladislav Rosa už svoje vyjadrenie poslal ministerstvu školstva. „Nemôžem odporučiť, ktoré školy sa majú zrušiť a ktoré nie. V návrhoch miestnych zastupiteľstiev len sledujem, či navrhovatelia dodržali všetky pravidlá a či z dlhodobého hľadiska po zlučovaní nepríde k zhoršeniu situácie."
Podľa Rosu, v návrhoch oboch miestnych zastupiteľstiev boli pravidlá dodržané - aj v prípade zrušenia piatich škôl v Petržalke alebo ZŠ Pekníkovej v Dúbravke. Dodal, že každá škola je, samozrejme, niečím špecifická a na niečo má lepšie podmienky ako iné.
„Kapacita zostávajúcich škôl po zlúčení bude však postačujúca, dve nástupné školy v Petržalke majú naviac bazény. Odporučili sme zriaďovateľom citlivo pristupovať k zlučovaniu kolektívov žiakov, ale aj pedagógov a nadviazať na projekty a aktivity, ktoré boli úspešné na zrušených školách," dodal Rosa. (japa, sita)