Výučba bojových umení ving tsun a escrima sa začala v Bratislave v roku 1996. Od roku 2002 prebieha formou malých skupín, seminárov a kurzov. Teraz v asociácii, ktorá združuje ving tsun aj escrimu (AVSE) uvažujú o otvorení profesionálnej školy týchto ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Nácvik filipínskeho bojového umenia escrima. FOTO - ARCHÍV SME
Výučba bojových umení ving tsun a escrima sa začala v Bratislave v roku 1996. Od roku 2002 prebieha formou malých skupín, seminárov a kurzov. Teraz v asociácii, ktorá združuje ving tsun aj escrimu (AVSE) uvažujú o otvorení profesionálnej školy týchto bojových umení.
Klasické čínske bojové umenie ving tsun sa vyvinulo zo šaolinského kung fu. Je zamerané na rýchle osvojenie schopnosti ubrániť sa fyzicky silnejšiemu protivníkovi. A to aj vďaka útokom na citlivé miesta, oči či genitálie.
„Výučba sa skladá z troch foriem bez zbrane, v ktorých sa žiak naučí dôležité princípy, bojové aplikácie a oboznámi sa s metódou chi sao (lepiace sa ruky), ktorá mu umožní aplikovať všetky princípy v reálnom boji," vysvetľuje Sifu Ján Hvizdoš, učiteľ a koordinátor oboch spomínaných bojových umení pre Slovensko.
V metóde lepiacich sa rúk si bojovník nacvičí reflexy určené pre taktilný (pocitový) spôsob boja. Rôznymi cvičeniami sa rozvíja cit v rukách a nohách. Potom môže konať spontánne, pretože v reálnej situácii sa len ťažko predvída, aký pohyb protivník urobí. „Bojovník jednoducho nadviaže kontakt so súperom a dokáže využiť jeho slabosti. Vďaka tejto schopnosti môže princípy ving tsun bez problémov aplikovať aj žena alebo nevidiaci človek," dopĺňa Hvizdoš.
Filipínske bojové umenie escrima učí adeptov ovládať chladné zbrane. „V našich školách sa žiak zoznamuje s viacerými. Začína sa s jednou ratanovou tyčou (asi 65 cm), neskôr sa učí systém boja s dvoma. Potom nasleduje výcvik s tonfou (podobá sa policajnému obušku), pästným štítkom a kombináciami pästného štítku s tyčou a mačetou. Každá z týchto zbraní má svoje vlastné požiadavky na spôsob vedenia boja a určité vlastnosti, ktoré je potrebné dodržiavať. Učíme sa bojovať aj s tyčou v kombinácii s nožom, palmstickom (asi 20 cm veľká pästná tyč), 180 cm dlhou tyčou, mečom, či ľahkými zbraňami," hovorí Hvizdoš.
Napriek tomu, že sa používajú rôzne druhy zbraní, je dôležité, aby sa všetky používali podľa jednotného systému. Escrima rovnako ako ving tsun nie je zavalená mnohými navzájom sa pletúcimi technikami, ale jednoduchými princípmi, ktoré jej dávajú plnú funkčnosť. Môžu sa dokonca využívať predmety dennej potreby, ako sú kľúče od bytu, sveter alebo uterák.