Brazílske bojové umenie capoeira obsahuje všetky klasické prvky bojových umení, zaujímavým ho robí hudba. FOTO SME - PAVOL MAJER
Brazílska capoeira spája tanec s bojom
Capoeira pochádza z Brazílie, no má silné korene aj v Afrike. Odrážajú sa v hudbe, ktorá je jej neodmysliteľnou súčasťou. Všetky pohyby vychádzajú z gingy (kolísať sa). Je to pohyb zo strany na stranu, ktorý dodáva tomuto umeniu tanečný nádych. Capoeira sa hrá v kruhu nazvanom roda. Hra sa začne, keď dvaja bojovníci vstúpia do kruhu a začnú gingu, z ktorej vychádzajú jednotlivé útoky alebo obranné postoje. Ich súboj sprevádza rytmická hudba, ktorú obstaráva jednoduchý strunový nástroj berimbau (pripomína luk), atabaque (bubon) a pandeiro (tamburína). Rozdielny rytmus diktuje typ a tempo hry.
Ostatní sedia alebo stoja v kruhu, tlieskajú do rytmu a spievajú.
Zápas dvoch súperov je predstieraným bojom, hrou založenou na improvizácii s prísnymi rituálnymi pravidlami. Techniky sa delia na útočné a obranné. Typické sú oblúkové kopy, ktoré sú veľmi silné. V obranných technikách sa údery neblokujú, každý z bojovníkov sa im snaží vyhnúť.
„Boj súperov je vlastne diskusiou. Útok je výzvou, protiútok odpoveďou. Je na hráčoch, kto pravidlo poruší a zaútočí dvakrát za sebou. U skúsenejších hráčov prakticky nie je možné rozlíšiť, kedy sa hra stáva bojom a kedy sa súperi iba predvádzajú publiku," povedal Rastislav Bahurinský, prezident klubu Capoeira Bratislava.
Kobudo vzniklo ako obrana pred Japoncami
Kobudo sa u nás objavilo až po roku 1989 a jeho intenzívnejší rozvoj nastal o dva roky neskôr. Jediným klubom v Bratislave je Hinode kobudo dojo. Kobudo pochádza z ostrova Okinawa.
Obyvatelia tejto autonómnej oblasti sa museli neustále brániť pred Japoncami a Číňanmi, ktorí si oblasť snažili podmaniť. Japoncom sa to napokon podarilo. Zároveň zakázali obyvateľom nosiť akékoľvek zbrane. Ľudia sa ich nadvláde snažili vzoprieť, a tak vzniklo karate, bojové umenie holých rúk, ale aj kobudo, v ktorom sa príslušníci strednej vrstvy učili bojovať poľnohospodárskymi a remeselnými nástrojmi.
Kobudo pozná viac ako 20 zbraní. Napríklad bo (palica dlhá 182 cm), sai (kovová vidlica, ktorá sa pôvodne používala na sadenie ryže), hambo (palica dlhá 91 cm), tomfa (vyzerá ako obušok, no pôvodne sa používala na mletie obilia), kama (kosák na kosenie ryže) či nunchaku (cepy na mlátenie obilia).
Dnes má kobudo svoje majstrovstvá sveta i ostatné vrcholné podujatia. Na súťažiach sa cvičí kata, čo sú predpísané zostavy jednotlivých techník. Druhou časťou je shiai, priamy boj na 2 x 2 minúty.