Projekt výstavby nového sociálneho zariadenia pre mentálne postihnutých v Plaveckom Podhradí vzbudil nevôľu Združenia na pomoc mentálne postihnutým a príbuzných viacerých postihnutých detí v Bratislave. V Plaveckom Podhradí má vzniknúť ústav pre 53 osôb ako riešenie situácie časti klientok z kaštieľa vo Veľkom Bieli, ktorý bol reštituovaný. Podľa zástupcov Združenia na pomoc postihnutým a ich príbuzných je trendom vytvárať menšie zariadenia pre 15 - 20 klientov a v dostupnom prostredí. Na riešenie situácie všetkých 130 klientov z Veľkého Bielu je vyčlenených 100 miliónov korún. Na to, ako vníma projekt Plaveckého Podhradia, sme sa spýtali riaditeľky domova vo Veľkom Bieli VIERY TOMANOVEJ.
Ste spokojná s riešením situácie klientok z Veľkého Bielu v Plaveckom Podhradí?
„Podhradie má slúžiť 53 klientom, ktorí majú kombináciu telesného a mentálneho postihnutia. Nevyhovujúce vo Veľkom Bieli je, že momentálne sa na jednom oddelení poskytuje starostlivosť klientom s mentálnou retardáciou a súčasne postihnutým s rôzymi psychózami. Často tu preto dochádza aj ku konfliktom. Máme aj rôzne vekové zloženie - v súčasnosti zo 130 klientov je 76 vo veku od 50 do 90 rokov. Pochádzajú z rôznych častí Slovenska. A navyše dodnes máme napríklad v zariadení aj pozostatok domova dôchodcov - 26 babičiek, ktoré by mali mať starostlivosť ako v domove dôchodcov."
Nebolo by lepšie aj pre tých 53 klientov, aby boli rozdelení do troch alebo štyroch zariadení po 12 či 15 klientoch a niekde na dostupnejšom mieste, ako je Plavecké Podhradie?
„Čím menšie zariadenie, tým vyššie náklady na prevádzku. Zastávam názor, že ekonomická efektívnosť ešte nemusí byť zárukou kvalitnej starostlivosti. Čo sa týka prostredia - Podhradie nie je z hľadiska umiestnenia v ničom horšie ako Veľký Biel. Chcem zdôrazniť, že DSS Veľký Biel sa rozčlení do viacerých menších zariadení v regióne Seneckého okresu.
Rodičia postihnutých v Bratislave sa obávajú, že ich deti budú po ich smrti umiestňované do Plaveckého Podhradia. Sú podľa vás ich obavy oprávenené?
„Sú zbytočné. Ak sú postihnutí integrovateľní, môžu dostať asistenta a bývať vo svojom byte aj po smrti rodičov. Klientky vo Veľkom Bieli sú však v celkom odlišnej situácii. O drvivú väčšinu týchto žien nemá nik z rodiny záujem. Majú dôchodok okolo 5-tisíc korún a keď zaplatia za starostlivosť, nezostáva im prakticky nič. Nemajú sa kam vrátiť. Plavecké Podhradie je určené klientom s kombináciou najťažších zdravotných postihnutí, duševných porúch a porúch správania s ťažkým telesným a v niektorých prípadoch aj zmyslovým postihnutím. Máme ešte ďalších 39 žiadostí o umiestnenie. Čakajú od roku 1992 a ja ich musím brať do úvahy. Preto akékoľvek ďalšie zariadenie treba privítať, najmä ak pôjde o spoločné zariadenie pre mužov aj ženy."
Čo bude s tými klientmi z Veľkého Bielu, ktorí nebudú umiestnení v Podhradí?
„Predbežne sme klientky rozdelili do šiestich skupín. Vyčlenili sme napríklad skupinu 18 žien, ktoré by mohli viesť relatívne samostatný život. Tie umiestnime v zariadení v Senci a každá bude mať svoju izbu. A hľadáme ďalšie zariadenia."