Na prijímacie pohovory 16. marca môžu okrem deviatakov a kvintánov prísť aj ôsmaci a kvartáni, pretože štúdium je päťročné.
Skúška bude pozostávať z troch častí: z matematiky, slovenského jazyka a literatúry a z testu všeobecných schopností. „Z matematiky určite nebude test. Žiaci budú riešiť úlohy, hodnotiť sa bude aj postup riešenia. Nebudú veľmi zložité. Slovenčina bude kombináciou testu s tvorivejšími úlohami. Nebudeme od žiakov žiadať nič nad rámec učiva od piateho do polovice ôsmeho ročníka," hovorí riaditeľka Gymnázia Jura Hronca Zuzana Munková.
Poslednou zložkou prijímacích pohovorov je test všeobecných predpokladov pre štúdium. „Idea je taká, aby sme nepreverovali iba vedomosti, ale aj schopnosti - myslenie, tvorivosť, čítanie s porozumením," dodáva Munková.
Štúdium nie je úplnou novinkou. „Vyučovanie rómskeho jazyka na našej škole bude súčasťou jedného experimentu na celom Slovensku. V Košiciach existuje už tento školský rok štvorročné súkromné gymnázium a dve základné školy, kde sa vyučuje rómčina. Od budúceho roka začneme my a osemročné gymnázium vo Zvolene," hovorí Munková.
Bratislavská trieda nie je určená len pre Rómov. „Na základných školách ide o riešenie problémov rómskych detí s adaptáciou na školu a s problémami, ktoré vyplývajú z toho, že nevedia po slovensky. Zatiaľ sa zdá, že v triedach, v ktorých sa vyučuje rómčina, sa deti rýchlejšie učia aj po slovensky. Cieľom našej školy je vychovať odborníkov štátnej a verejnej správy pre rómsku menšinu a odbúravať predsudky medzi Rómami a Nerómami."
Či sa trieda otvorí, bude podľa Munkovej jasné až vo februári: „V tejto chvíli nemáme predstavu, koľko žiakov sa prihlási. Do 15. februára musia odovzdať prihlášku riaditeľovi navštevovanej školy. Triedu otvoríme, len ak bude záujem." Reakcie okolia na prípravu netradičnej triedy sú rôzne, ale postupom času pribúda pozitívnych.
ELA NAHÁLKOVÁ