Slovensko má desať nových šľachticov. Na snímke hlava Aristokratického združenia Slovenska knieža Juraj Radziwill-Anoškin (vľavo) prijíma Štefana Belicu (vpravo) do Aristokratického združenia Slovenska.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
„Prosím povstaňte, prichádzajú členovia aristokratickej rady," zaznelo v sobotu popoludní v Mirbachovom paláci. Do miestnosti vošla hlava Aristokratického združenia Slovenska, jeho výsosť knieža Juraj Radziwill-Anoškin pochádzajúci zo slávneho poľsko-litovského rodu Radziwillovcov, ktorý má svoje korene v 14. storočí. Aristokratické združenie Slovenska prijalo medzi seba desať nových členov. Udeľovanie šľachtických titulov sa konalo prvý raz v histórii Slovenskej republiky.
Noví členovia pri sľube položili tri prsty na kríž obradného meča a prisahali, že vždy a všade dodržia šľachtický sľub.
V radoch šľachty, ktorá tak začala oficiálne pôsobiť na Slovensku, sú podnikateľ Štefan Belica, lekár a hudobník Peter Pavol Belica, dcéra grófa Pongrácza Alica Pongráczová-Hornungová, inžinier Oliver František Kálnássy, dôchodca Vladimír Klian, dôchodkyňa Hildegard Otília Kriglerová, Otília Lanczová, ktorá pochádza z rodu zakladateľov arboréta v Tesárskych Mlyňanoch, učiteľka Darina Máčeková, lekár Ján Manca a študent Ekonomickej univerzity Richard Singhoffer.
Najmladší adept šľachtického titulu má len 20 rokov. Priznáva, že o svojom urodzenom pôvode zatiaľ nemá všetky autentické dôkazy, robí však všetko pre to, aby ich získal. Jeho rodina má korene pravdepodobne v nemeckom Norimbergu, odkiaľ rod Singhofferovcov pochádza.
Od šľachticov sa očakáva, že budú pestovať svoje ušľachtilé povahové vlastnosti a budú príkladom pre celú spoločnosť svojím vysokým morálnym a etickým kreditom. Šľachtic má byť tiež čestný, šľachetný a veľkorysý, skromný a statočný.
Členstvo pre mňa znamená zadosťučinenie
Členkou Aristokratického združenia Slovenska sa v sobotu stala aj Otília Lanczová. „Pochádzam zo šľachtického rodu. Titul môj otec zdedil. Ja som sa narodila v roku 1945 a už som nezažila šľachtickú éru rôznych vymožeností. Komunisti poslali môjho otca do bane iba za jeho pôvod. Otec vyštudoval v zahraničí právo, pričom ho ako sirotu financovala šľachtická nadácia. Jeho matka grófka zomrela mladá," spomína pani Lanczová.
Rodina trpela, nemala z čoho žiť. „Keď som po skončení strednej školy chcela pokračovať v štúdiu na vysokej škole v Prahe, nezobrali ma. Ja som v minulom režime mala len postihy, preto som si povedala, že členstvo v Aristokratickom združení Slovenska by bolo istým zadosťučinením. A tak som sa prihlásila," hovorí. Po roku a pol stretávania s ostatnými aristokratmi sa v sobotu stala oficiálnou aristokratkou aj ona. „Cítime sa spolu dobre, stretávame sa a všetko je na báze dobrovoľnosti, vlastnej iniciatívy a aktivity. Kto čo vládze, to urobí. Môj manžel nemá šľachtický pôvod, ale chodí na stretnutia so mnou," dodáva. (mad)
Autor: MARÍNA DOBOŠOVÁ