Členovia ochranárskeho združenia včera osadili hraničný kameň rozšírenej prírodnej rezervácie Gajc.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Bratislava má od decembra dve nové chránené územia - chránený areál Chorvátske rameno a prírodnú rezerváciu Gajc. Prírodná rezervácia Gajc je v Podunajských Biskupiciach na ľavom brehu Dunaja a tvoria ju lužné lesy. V nich sú vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Pôvodná rozloha rezervácie bola 0,84 hektára, v súčasnosti ju tvorí 62,72 hektára. Včera tu osadili členovia regionálneho ochranárskeho združenia tabuľu a hraničný kameň. „Hraničným kameňom sa stal arcibiskupský míľnik z roku 1784. Našli sme ho v lese a znovu sme ho vztýčili, aby označil novú rezerváciu," povedala Ľubica Trubíniová z ochranárskeho združenia.
Na jej území rastie niekoľko druhov orchideí, žijú tu vzácne druhy netopierov, osem druhov žiab, viac ako 90 druhov vtákov a najväčšie európske chrobáky - roháč veľký a fúzač veľký.
„Jedinečný charakter rezervácie je daný aj tým, že celé územie je z geologického hľadiska pomerne mladé - dunajské ramená ho do dnešnej podoby sformovali len pred 200 - 300 rokmi," hovorí Peter Pišút z Ústavu zoológie SAV. Jadro dnešnej rezervácie vzniklo podľa jeho slov v čase extrémnych povodní Dunaja, a v rezervácii preto zostal na prvý pohľad vnímateľný terén riečneho reliéfu a valy popri koryte.
„Vyhlásením prírodnej rezervácie sa v tejto lokalite zavŕšilo dlhoročné úsilie bratislavských ochranárov o záchranu dunajských lužných lesov. Väčšina týchto lesov v oblasti Bratislavy padla za obeť holorubom a výstavbe vodného diela Gabčíkovo v 80-tych rokoch," hovorí Tomáš Kušík, predseda regionálneho ochranárskeho združenia a dodáva, že aj lužné lesy na území dnešnej rezervácie by sa mali podľa platného lesného hospodárskeho plánu čoskoro vyrúbať. „Aby sa tak nestalo, vypracovali sme návrh na zmenu plánu pre celú oblasť vrátane rezervácie."
(japa)