SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Nové úrady ešte čaká sťahovanie

Nový rok priniesol rozsiahle zmeny v oblasti štátnej správy. Zrušili sa okresné úrady, ich agendu prebrali celomestský obvodný a niekoľko špecializovaných úradov. Obvodný úrad zostáva pod správou ministerstva vnútra, špecializované úrady si prebrali ...

Nový rok priniesol rozsiahle zmeny v oblasti štátnej správy. Zrušili sa okresné úrady, ich agendu prebrali celomestský obvodný a niekoľko špecializovaných úradov. Obvodný úrad zostáva pod správou ministerstva vnútra, špecializované úrady si prebrali rezorty pôdohospodárstva, životného prostredia, práce, sociálnych vecí a rodiny, výstavby a regionálneho rozvoja, dopravy, pôšt a telekomunikácií a školstva.

Špecializované krajské úrady si podľa potreby zriaďujú obvodné úrady. Bratislavský kraj má štyri obvody, bývalé okresy Senec, Pezinok a Malacky, Bratislava je jedným veľkým obvodom. Výnimkou je krajský stavebný úrad, ktorý nemá obvody a dohliada na prácu samosprávnych stavebných úradov. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny zas fungujú len na obvodnej báze, krajské úrady práce sa zrušili.

Skryť Vypnúť reklamu

Inštitúcie reformujú pre prechod mnohých kompetencií zo štátnej správy na samosprávu v posledných rokoch. Zmeny majú štátu ušetriť prostriedky na prevádzku. Väčšinu z nových úradov čaká v najbližších týždňoch sťahovanie. Kde si teda ľudia vybavia to, čo potrebujú?

Živnosti na Staromestskej

Obvodný úrad bude sídliť v budove krajského úradu na Staromestskej. „Náš úrad bude zabezpečovať chod spoločnosti a civilnú ochranu v krízových situáciách, ako je napríklad povodeň, ale aj havária niektorej továrne. Odbor vnútornej správy bude organizovať voľby, správne oddelenie sa bude venovať drobným susedským priestupkom," povedal prednosta obvodného úradu Martin Kuruc. Nový úrad bude mať asi 150 zamestnancov. „Hlavným pozitívom je, že živnostníci si všetko vybavia na jednom mieste, na Staromestskej. Tu sa budú vydávať živnostenské oprávnenia aj výpisy zo živnostenského registra," vysvetľuje Kuruc. Ako povedal, zmeny síce prinesú určité napätie, štát však zefektívni svoju správu a ušetrí na nájomnom a prevádzke v minulosti využívaných budov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ sa veci ohľadne živností vybavujú na starých miestach v budovách bývalých okresných úradov. „Dúfam, že kompletné sťahovanie budeme mať za sebou do konca februára," povedal Kuruc.

Životné prostredie na Hanulovej

Agendu odborov životného prostredia na okresných úradoch prevzal obvodný úrad životného prostredia. Má na starosti ochranu vôd, prírody a ovzdušia, venuje sa aj problémom s odpadom a manažmentu rizík pre životné prostredie. Jeho šéfkou je Viera Krajíčková, stránky vybavujú na Hanulovej v budove Štatistického úradu. „O rok by sa mal obvodný úrad znova presťahovať k nám na Karloveskú ulicu," povedal nám Róbert Vendl z krajského úradu životného prostredia. Krajský úrad zatiaľ sídli na Staromestskej, do budovy bývalého Okresného úradu Bratislava IV. sa chcú presunúť do konca januára.

Skryť Vypnúť reklamu

Školský úrad ešte nemá sídlo

Správu bilingválnych a špeciálnych škôl bude mať na starosti krajský školský úrad. Bude sa venovať aj metodologickému poradenstvu a zároveň sa bude starať o distribúciu peňazí všetkým školám. „Ešte stále nemáme sídlo. V najbližších dňoch sa rozhodne, či budeme v priestoroch bývalého odboru školstva tretieho okresu na Teplickej alebo na bývalom okresnom úrade v Ružovej doline," povedal prednosta úradu Ľubomír Pajtinka. „Účty máme otvorené, peniaze už začínajú putovať ku školám."

Doprava v Petržalke i Dúbravke

Obvodný úrad cestnej dopravy a pozemkových komunikácií sídli v budove bývalého okresného úradu v Ružovej doline, má však aj dve vysunuté pracoviská v Petržalke na Kutlíkovej a v Dúbravke na Ulici kpt. Jána Rašu. „Prešli sme pod ministerstvo dopravy, pôšt a komunikácií. Staráme sa o cesty II. a III. triedy, vydávame prepravné povolenia, technické preukazy, vybavujeme papiere pri dovážaných autách," povedal riaditeľ obvodného úradu dopravy Miroslav Mihok. Ľudia vraj problémy s novými adresami nemajú, lebo boli dostatočne publikované. Krajský úrad dopravy zatiaľ pôsobí sčasti ešte na Staromestskej, postupne ho celý presťahujú na Vajnorskú.

Lesný úrad na Peknej ceste

Dozor nad bratislavskými lesmi a poľovníckymi revírmi bude vykonávať obvodný lesný úrad pod dozorom krajského lesného úradu. Oba budú sídliť na Peknej ceste, budú mať spolu 12 pracovníkov. „Už majú svoje identifikačné číslo, otvorené účty v pobočkách Národnej banky a limit finančných prostriedkov na január. Ešte minulý mesiac si pracovníci úradov prevzali všetky úradné pečiatky a tabule," povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajiková.

Stavebný úrad zatiaľ na Staromestskej

Jediný špecializovaný krajský úrad, ktorý nebude mať obvodné zastúpenie, je krajský stavebný úrad. „Sme druhostupňový orgán, ktorý má na starosti kontrolu a metodické riadenie samosprávnych stavebných úradov. Zaoberáme sa tiež prípadmi, keď sa niektorá zo strán proti procesu schvaľovania stavby na úrovni obce odvolá," hovorí prednosta úradu Dušan Prokop. Na úrade sú tri odbory - stavebného poriadku, územného plánovania a bytovej výstavby. Dvadsaťtri pracovníkov zatiaľ sídli na Staromestskej, na pláne je sťahovanie do petržalského Technopolu. „Bude to však najskôr na jar," uzavrel Prokop.

Reštitúcie na ministerstve

S problémami ohľadne reštitúcií, usporiadania vlastníckych vzťahov v záhradkárskych oblastiach či s požiadavkami na pozemkové úpravy sa môžu ľudia obrátiť na nový obvodný pozemkový úrad pod patronátom krajského pozemkového úradu. „Od začiatku februára by oba úrady mali fungovať na ministerstve pôdohospodárstva na Krížnej," informovala nás Ľudmila Dobrovodová z krajského pozemkového úradu. Ten zatiaľ sídli na Staromestskej, obvod úraduje v dočasných priestoroch na Gallayovej ulici v Dúbravke. „Na Krížnej už máme tabuľu, pod ktorou je aj informácia, kde si ľudia zatiaľ svoje veci môžu vybaviť," povedala Dobrovodová.

Úrady práce asi ostanú na okresoch

Spoločnú agendu úradov práce a odborov sociálnych vecí na okresoch prebral od začiatku roka Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava. Jeho ústredie bude sídliť na Miletičovej. Ľudia si však svoje problémy budú vybavovať na piatich detašovaných pracoviskách. „Zatiaľ sa všetko vybavuje tam, kde minulý rok. Sociálne veci sa aj naďalej budú riešiť na bývalých okresných úradoch, postupne tam chceme presťahovať aj bývalé úrady práce, aby ľudia mali všetko na jednom mieste," povedal riaditeľ bratislavského úradu Pavol Hanuska. Sociálne veci pre obyvateľov bývalého prvého okresu sa vybavujú na Vajanského nábreží, kam by sa mali do 1. februára presťahovať aj služby zamestnanosti z Radlinského. V druhom okrese sídli úrad práce zatiaľ na Seberíniho, od marca by chceli úradovať na Jadrovej. Sociálne služby a veci ohľadne zamestnania pre ľudí z bývalého tretieho okresu chcú vybavovať na Junáckej v budove miestneho úradu Nové Mesto. Úrad práce štvrtého okresu sídli na Repašského, tiež ho však plánujú presťahovať k odboru sociálnych vecí na Karloveskú. Do marca by sa mal aj petržalský úrad práce z Ovsišťa presunúť do Technopolu.

Úrad bude v celom meste zamestnávať 331 ľudí. „Najviac ľudí sa bude prepúšťať z úradov práce, ruší sa krajský úrad práce," povedal Hanuska.

Adresy úradov v Bratislave

Úrad Vedúci Adresa teraz Nová adresa
Obvodný úrad Bratislava prednosta Martin Kuruc v okresných úradoch Staromestská 6
Krajský úrad životného prostredia prednosta Peter Flaškár Staromestská 6 Karloveská 2
Obvodný úrad životného prostredia riaditeľka Viera Krajíčková Hanulova 5 Karloveská 2
Krajský školský úrad prednosta Ľubomír Pajtinka Staromestská 6 zatiaľ sa nerozhodlo
Krajský úrad cestnej dopravy a pozemkových komunikácií prednosta Alexander Kertész Staromestská 6 Vajnorská 98
Obvodný úrad cestnej dopravy a pozemkových komunikácií riaditeľ Miroslav Mihok Ružová dolina 27 Ružová dolina 27
Krajský lesný úrad prednostka Anna Jurovčíková Staromestká 6 Pekná cesta 6
Obvodný lesný úrad vedúci Peter Fritz Pekná cesta 6 Pekná cesta 6
Krajský stavebný úrad prednosta Dušan Prokop Staromestská 6 Kutlíkova 17
Krajský pozemkový úrad prednostka Soňa Lidayová Staromestská 6 Krížna 52
Obvodný pozemkový úrad riaditeľka Helena Osuská Gallayova 11 Krížna 52
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava riaditeľ Pavol Hanuska Radlinského 27 Miletičova 21

Detašované pracoviská

1. okres   Radlinského 27 Vajanského nábr. 10
2. okres   Seberíniho 1 Jadrová 4
3. okres   Nobelova 32 Junácka 1
4. okres   Repašského 20 Karloveská 2
5. okres   Poloreckého1 Kutlíkova 17

MARTIN KÓŇA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 24 681
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 20 984
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 478
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 993
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 666
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 584
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 230
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 005
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 002
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 846
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu