Historická fotografia z roku 1921. Hádzanárky I. ČSŠK Bratislava v typickom oblečení, v akom v tom čase behali hráčky po ihrisku. FOTO - ARCHÍV
Približne v tom istom časovom horizonte ako basketbal a volejbal sa do Bratislavy i na celé Slovensko dostala aj ďalšia „ručná" loptová hra - hádzaná. Zatiaľ čo basketbal a volejbal, ako typické americké hry, ktoré k nám importovala YMCA, mali takmer analogický vývoj, hádzaná k nám vo svojej prvotnej podobe prenikla spoza rieky Morava pod názvom česká hádzaná.
Presadila sa hádzaná so siedmimi hráčmi
Na českom území hrávali túto hru a jej predchodkyne už koncom 19. storočia. Začiatkom toho nasledujúceho vystupovala pod názvom „vrhaná s prenášaním", o pár rokov neskôr zase ako „cílová". S veľkým úspechom bola prezentovaná na VI. všesokolskom zlete v roku 1912 v Prahe pred 70-tisíc divákmi, no jej vývoj dočasne prerušila prvá svetová vojna.
V povojnovom Československu sa česká hádzaná od roku 1919 začala ostýchavo objavovať aj v jeho východnej časti. Treba ale zdôrazniť, že táto hra napriek snahám určitých kruhov nezapustila na Slovensku nikdy hlboké korene. Špecificky platí toto konštatovanie práve pre Bratislavu, kde sa česká hádzaná uplatnila v porovnaní s inými hrami iba minimálne a v krátkom časovom úseku.
Je pritom zaujímavé, že v Bratislave, ale aj v iných končinách Slovenska sa hrávali v určitom časovom období (druhá polovica 40-tych rokov a prvá polovica 50-tych rokov 20. storočia) vplyvom medzinárodného vývoja všetky tri druhy hádzanej súčasne. Česká, medzinárodná hádzaná s jedenástimi hráčmi a medzinárodná hádzaná so siedmimi hráčmi. Ako neskôr ukázala história, víťazne vyšla z tohoto súboja hádzaná so siedmimi hráčmi, tak ako aj v celej Európe.
O koordináciu a propagáciu českej hádzanej sa v 20-tych rokoch 20. storočia pokúšal Zväz hádzanej a ženských športov, ktorý bol založený v Prahe v auguste 1919. Darilo sa mu to vzhľadom na tradíciu v Čechách, na Slovensku iba marginálne a v Bratislave takmer vôbec. Pritom bola v Paríži v roku 1921 založená Medzinárodná federácia ženských športov, ktorá akceptovala českú hádzanú ako medzinárodnú hru. Iba pre upresnenie - túto hru hrávali prevažne ženy, ale najmä v Čechách sa jej venovali aj muži.
Česká hádzaná sa presadzovala ťažko
Na Slovensku sa v tomto období stali hlavným centrom českej hádzanej Košice, kde bola v roku 1924 založená Slovenská a Podkarpatská župa českej hádzanej a ženských športov. To už chodili niekoľko rokov na Slovensko hrávať propagačné zápasy moravské i české družstvá českej hádzanej. Najagilnejšie sa prejavovala v týchto činnostiach Moravská Slávia i Meteor Praha, ktoré prebrázdili celé územie Slovenska s nádejou zavedenia hry do života. Darilo sa im to so striedavými úspechmi. V roku 1920 navštívil moravský klub napríklad Trenčianske Teplice, Trenčín, Ružomberok, Banskú Bystricu a snažil sa zaujať čo najviac divákov i adeptov hry aj v Bratislave. Ako sa potom ukázalo, s neveľkým úspechom.
Šíriteľmi hry v našich končinách boli najmä českí stredoškolskí profesori, ktorí sa snažili o uplatnenie v radoch mládeže a o prienik do slovenských športových klubov sa zase pokúšali českí funkcionári. Nakoniec slávili aspoň čiastočný úspech aj v Bratislave, v roku 1920 začal vyvíjať činnosť odbor českej hádzanej v I. ČSŠK Bratislava.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)