Pre rozšírenie moru ošípaných povolilo ministerstvo pôdohospodárstva lov diviakov po celý tento rok. Sezóna teda nezačne tradične v polovici júla, ale loviť sa bude aj na jar. „V Mestských lesoch žije asi päťdesiat diviakov, tento stav sa však stále mení, lebo dosť migrujú. Na sezónu od minulého júla do konca tohto mesiaca sme mali plán odstreliť tridsať zvierat, zatiaľ sme ich ulovili 25. Nepredpokladám, že za rok 2004 bude toto číslo väčšie," povedal hospodár Mestských lesov Rudolf Ivičič. Podľa jeho slov sa výnimka ministerstva dotkne skôr iných slovenských revírov, kde sú diviaky premnožené. „Kým inde na spoločných poľovačkách ulovia aj päťdesiat kusov, my sme v novembri odstrelili deväť diviakov. Na jeseň sme zorganizovali tri spoločné lovy, na jednom sme nezabili ani jedno zviera," povedal Ivičič a dodal, že ďalšia spoločná poľovačka na diviaky bude najskôr na jeseň.
Na lov diviakov vydávajú Mestské lesy povolenia, žiadateľ musí mať poľovnícky aj zbrojný preukaz. Vlani vydali takýchto povolení 30. Aj napriek ministerskej výnimke sa nechystajú toto číslo tento rok radikálne zvýšiť. V mestských lesoch sa celoročne loví iba líška, od marca pribúdajú sľuky, od mája srnce. Poľovná sezóna naplno vypukne v posledných štyroch mesiacoch roka.
Pravdepodobnosť, že poľovník zasiahne iného človeka, by sa teda ministerskou vyhláškou nemala zvýšiť. „Na lov chodia poľovníci vždy v sprievode niekoho z Mestských lesov. Loví sa na opustených miestach, vyhýbame sa rekreačným oblastiam ako Kamzík či Železná studienka. Poľujeme na svitaní alebo hodinu po zotmení, loviť sa môže aj celú noc tri dni pred a tri dni po splne," hovorí Ivičič, ktorý si spomína na jeden prípad, keď poľovník trafil človeka. Stalo sa to v lesoch pri Čunove pred viac ako desiatimi rokmi.
Mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril, keď sa prestalo očkovať. Choroba sa môže preniesť aj na diviaky. V Bratislave však zatiaľ žiadny diviak na mor nezomrel. „Posledný rok boli vyšetrenia negatívne, pred niekoľkými rokmi sme však zvieratám v krvi objavili protilátky. To znamená, že s chorobou sa stretli a vysporiadali sa s ňou vlastnými silami," vysvetlil Ivičič.
MARTIN KÓŇA