Piati poslanci Národnej rady z výboru životného prostredia a ochrany prírody boli včera na poslaneckom prieskume v Marianke. Poslanecký prieskum iniciovala petícia s viac ako 90000 podpismi, ktorú petičný výbor zaslal do parlamentu. Petícia súvisí s výstavbou 53 rodinných domov v lokalite Panský les.
Poslanci sa najprv stretli na farskom úrade so zástupcami petičného výboru - predstaviteľmi miestnej farnosti, odborníkmi na geológiu a vodohospodármi. Potom rokovania pokračovali s druhou stranou na miestnom úrade, so starostom a miestnymi poslancami.
Verejnosť a petičiari už takmer tri roky upozorňujú na to, že spôsob navrhnutého odkanalizovania pre zónu rodinných domov môže ohroziť Svätú studňu - znečistiť ju splaškami. Výhrady majú tiež k doprave k novej obytnej zóne. Tá totiž vedie cez jedinú úzku cestu cez stred dediny.
Vydané stavebné povolenie spochybnila okresná prokuratúra. Obec však protestu nevyhovela a vec posunula na krajský úrad. Petícia tak vznikla ako reakcia na nekonanie obce. Poradkyňa starostu Markovičová včera postoj samosprávy obhajovala tým, že obec nemala dôvod vyhovieť protestu. „K zámeru sa už vyjadrovali štátne inštitúcie, ktoré vydali stavebné povolenie, nevidíme dôvod, prečo by sme mali prehodnocovať ich rozhodnutie," tvrdila. Ďalším argumentom, prečo obec odmietla protest, bol podľa nej verejný záujem - a to zabránenie prípadnému sporu s investorom o odškodnenie.
Zástupcovia petičného výboru zase predložili poslancom odborné posudky, ktoré ukázali na nevhodné umiestnenie čističiek odpadových vôd pre novú obytnú zónu. Ďalší posudok zase potvrdil, že ak kanalizácia bude viesť tak, ako stanovuje povolenie, hrozí vyschnutie potoka, ktorý je zdrojom vody pre studňu.
Poslanecký prieskum v súvislosti s výstavbou v Panskom lese sa včera neuskutočnil prvýkrát. Pred dvomi rokmi sa poslanci kauzou zaoberali v štádiu jej územného konania. Už vtedy skonštatovali, že zákon porušený bol. Napriek tomu investor povolenie stavať dostal. „Prvý prieskum bol v minulom volebnom období, až po ňom prišlo rozhodnutie okresnej prokuratúry, ktorá vydala protest. Toto môže byť nový posun," odpovedal poslanec Peter Muránsky na otázku, či má poslanecký prieskum význam, keď už raz jeho výsledky nik nebral vážne.
„My ako výbor životného prostredia môžeme na základe vyjadrení orgánov iba upozorniť na možné porušenie zákonov. Nemôžeme rozhodovať. V súčasnosti počkáme, ako sa k protestu postaví krajský úrad. Jeho rozhodnutie môže pohnúť veci ďalej," dodal Muránsky, podpredseda výboru. V marci by mal mať výbor zhrnuté všetky údaje.
Mariánske údolie je spolu s kostolom vyhlásené za pamiatkovú zónu. Nachádza sa v ňom známa Svätá studňa, ktorá je prameňom pitnej vody. Marianka patrí medzi tri pútnické miesta na Slovensku.