Projekt výstavby nového sociálneho zariadenia pre mentálne postihnutých v Plaveckom Podhradí vzbudil nevôľu Združenia na pomoc mentálne postihnutým a rodičom viacerých postihnutých detí. V Plaveckom Podhradí má vzniknúť ústav pre 53 osôb ako riešenie situácie klientiek z kaštieľa vo Veľkom Bieli, ktorý bol reštituovaný. Na zariadenie bude pritom použitých 100 miliónov korún.
„Týka sa to však aj našich detí," hovorí Helena Ábelová. „Nechcem, aby po mojej smrti syn, ktorý celý život prežil v Bratislave a je fixovaný na svoje prostredie, bol umiestnený v Plaveckom Podhradí, kde nič nepozná."
Poslanec Peter Bódy bol prekvapený, že postihnutých chce opäť niekto „integrovať do spoločnosti" v lese, aby neboli na očiach. „Treba investovať do malých zariadení, ktoré budú ľahko dostupné aj ich príbuzným," dodal.
„Podhradie je dedina s krásnou prírodou a potokom," vysvetľovala Viera Celnarová z oddelenia sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja.
Príbuzní postihnutých však namietli, že aj keď je to iste miesto vhodné na rekreáciu, pre bratislavských klientov to nebude prostredie, na ktoré boli zvyknutí a kde majú možnosti napríklad pracovať v chránených dielňach. „Tieto možnosti im poskytuje mesto a nie dedina na Záhorí, kam už nechodí ani vlak," oponovala Ábelová.
Stretnutia sa zúčastnil aj psychiater Peter Breier. Podľa jeho slov, ak sa „Biel" bude sťahovať do Plaveckého Podhradia, budú voči tomu protestovať nielen slovenské, ale aj európske organizácie na ochranu ľudských práv. „Je nevhodné, aby ľudia, ktorí pochádzajú z regiónu Bratislavy, Galanty či Trnavy, boli presťahovaní sto kilometrov do Plaveckého Podhradia. Projekt je proti klientom, ktorým je určený."
Breier spochybnil tiež úroveň celého projektu tým, že poukázal na miestnosti určené nechodiacim či plaziacim sa schizofreničkám. „Schizofrenici nie sú fyzicky postihnutí ľudia. Pripadá mi to ako riešenie z 18. storočia, ktoré nemá nič spoločné s aktuálnym prístupom k mentálne postihnutým. Okrem toho je absurdné prerábať za 100 miliónov objekt bývalých kasární na sociálne zariadenie." Na otázku, či klienti postihnutí schizofréniou využijú bazén a tenisové kurty, ktoré sú súčasťou plánovaného zariadenia v Podhradí, odpovedal: „Bazén možno, ale kurty v žiadnom prípade."
JANA PARKROVÁ