
ich využívajú pri spoločenských podujatiach alebo vo voľnom čase.
Nosenie kontaktných šošoviek je pohodlnejšie a bezpečné. Nespôsobujú oslabenie zraku a sú preverené. Treba sa však pridržiavať odporúčaní výrobcu a optika.
Výber je z roka na rok širší. Novinky už dnes uspokoja aj tých, ktorí ešte nedávno nemohli nájsť vhodný typ šošoviek.
Šošovky sú dostupné v plnom rozsahu dioptrií. Sú dôležité pri anisometropii (nerovnaká dioptrická mohutnosť oboch očí) ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti. Ak má zákazník pri astigmatizme cylindrickú hodnotu nad 0,5 dpt, chybu nemožno korigovať pomocou bežných šošoviek. Sú potrebné torické šošovky.
Najčastejšie sú mäkké denné kontaktné šošovky. Z oka sa vyberajú pred spánkom. Ich použitie je ohraničené dobou spotreby - tá môže byť od jedného dňa až po 6 mesiacov.
„V súčasnosti je na trhu už aj druh, ktorý netreba vyberať na noc," hovorí Takáčová. Po vložení do oka sa vyberajú až po 30 dňoch a nociach. Šošovky teda nepotrebujú nijakú starostlivosť, roztoky ani puzdro.
Obľúbené sú aj jednodenné kontaktné šošovky, ktoré sa večer z oka vyberú a vyhodia. Veľmi výhodné sú na občasné nosenie ako doplnok k okuliarom.
Šošovky sa vyrábajú z kvapalného materiálu. Nové technológie s využitím ultrafialového svetla zaručia ich precíznosť. Šošovky tak poskytujú doteraz nepoznaný komfort v nosení.
Aplikácia kontaktných šošoviek zahŕňa vyšetrenie refrakčnej chyby a predného segmentu oka pomocou štrbinovej lampy, vyskúšanie kontaktnej šošovky a zácvik v nasadzovaní a vyberaní z oka. Tradičné vyšetrenie refrakčnej chyby je nedostatočné.
V cene býva zahrnutá aj kontrola u optika (spravidla po 1. mesiaci), roztok, puzdro a pár skúšobných šošoviek. V jednom balení sú zvyčajne 3 páry.
Šošovky obyčajne prestávajú byť vnímané po 20 minútach až dvoch hodinách pri prvom nasadení.
Je nutné najmenej dvakrát do roka absolvovať kontrolu u očného lekára. Súvisí to s rizikami, ktoré nosenie šošoviek spôsobuje. Návšteva lekára môže včas odhaliť alergický zápal spojoviek, spôsobený ukladaním bielkovín na povrchu kontaktných šošoviek. Preto sa odporúča používať roztoky, ktoré usadeniny odstraňujú. Najlepšie je zvoliť si šošovky s plánovanou mesačnou výmenou, bielkoviny sa na nich nemajú čas vytvoriť. Takáčová upozorňuje aj na možné stvrdnutie šošovky po určitom čase nosenia.
Lekár môže však aj diagnostikovať syndróm „tesnej" a „padajúcej" kontaktnej šošovky, ktoré môžu byť spôsobené astigmatizmom, a iné ochorenia rohovky - malé poranenia, ktoré môžu byť spôsobené nešetrným zaobchádzaním s kontaktnou šošovkou alebo jej pridlhým nosením.
Zvážiť nosenie šošoviek by mali diabetici a ľudia s hormonálnymi poruchami.
Fajčiari by mali po súhlase špecialistu používať vhodné zvlhčovacie kvapky.
Počas nosenia šošoviek sa možno nakláňať a poskakovať. Najpravdepodobnejšia strata šošoviek je pri potápaní.
Pri maľovaní sa je nutné kozmetickými prípravkami nedotýkať sa vnútornej strany viečok. Môže sa znečistiť povrch šošovky. Pri odmaľovaní sa najprv vyberajú šošovky z oka, aby sa zabránilo prenosu kozmetiky.
Optiky mávajú v ponuke aj bifokálne kontaktné šošovky, farebné a tzv. crazy šošovky, populárne u mladšej generácie.
STRANU PRIPRAVILA
DOROTA KRÁKOVÁ
CENNÍK PRE KontaktnÉ ŠoŠovkyČíre kontaktné šošovky - 1 mesiac od 1200 Sk
Číre kontaktné šošovky - 30 dní, nepretržite 3500 Sk
Číre kontaktné šošovky - denné 950 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 1 rok 2800 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 1 mesiac 1000 Sk
Farebné kontaktné šošovky - 6 mesiacov 1700 Sk
Wild eyes - 1 mesiac 1000 Sk
Roztok 120 ml 300 Sk
Roztok 250 ml 560 Sk