foto
Návšteve optiky musí predchádzať návšteva u očného lekára. Len ten vie fundovane a odborne určiť stav zraku a jeho vývoj. Vyšetrenia v optikách sú určené len na určenie zrakovej ostrosti.
Tiež nie je na škodu zamyslieť sa, či k dioptrickým okuliarom rovno nekúpiť aj slnečné alebo športové. Šetrí to čas a nezriedka aj peniaze.
Rámy a materiál
Zákazníci kladú najväčší dôraz na výber správneho rámu okuliarov. Ten môže zásadne zmeniť alebo dokonca vhodne zakryť nedostatky tváre.
Najdôležitejšia je anatomická vhodnosť rámu a individuálne esteticky upravená obruba, dotvárajúca osobnosť. Všímať si treba klenutie nosníka a bočné úpony. „Pre vyššie dioptrie sú vhodnejšie hrubšie a masívnejšie rámy," odporúča optička Marta Takáčová. Pre vyššie mínusové dioptrie je vhodnejší výrazný oblúkový nosník a rozšírené bočné úpony, naopak, pre menšie dioptrie decentný nosník a krátke rozšírené bočné úpony.
V ponuke majú optiky rámy z plastov, kovov alebo kombinované. Ich vhodnosť treba konzultovať s optikom, nielen kvôli každoročne sa meniacim tvarom a farbám, podliehajúcim móde. „Vybrať si môžu aj alergici," hovorí Takáčová. „Vhodná je nerezová oceľ bez obsahu niklu (antialergická)." Hmotnosť takýchto upravených rámov niekedy nepresahuje 6 gramov. Najušľachtilejší materiál použiteľný v očnej optike je však ľahký B-titan. „Jeho jedinou nevýhodou je vysoká cena," upozorňuje.
Šošovka
Okuliarové šošovky sa delia podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, na plastové a odľahčené, sklené (minerálne) a polykarbonátové (ľahký a tvrdý plast novej generácie). Podľa spôsobu opracovania rozoznávame asférické (stenčené, ktoré majú plochejšie krivky dioptrických hodnôt, čo znamená, že nedochádza k pocitu „ťahania", skresľovania pri periférnom videní a pohľade na diaľku), lentikulárne (so zníženou hmotnosťou pri vysokých dioptriách) a viacfokálne (s viacerými ohniskami na rôzne vzdialenosti, bifokálne na blízko a diaľku a multifokálne na všetky vzdialenosti). Podľa materiálu existujú fototropné šošovky, ktoré reagujú na intenzitu slnečného svetla, vysokoindexové alebo stenčené, s UV-filtrom, antireflexné (zabraňujú odrazom na povrchu šošoviek) a hydrofóbne (vodoodpudivé).
Pri výbere treba zohľadniť najmä životnosť šošovky, jej odolnosť voči poškriabaniu, či zostruje pri nočnom šoférovaní, tenkosť a to, či zachytáva UV-žiarenie.
Doplnky
Správny optik poučí zákazníka o spôsobe používania okuliarov a o ich vlastnostiach, v neposlednom rade odporučí aj pomôcky na ošetrovanie. Príslušenstvo k okuliarom tvorí puzdro, ktoré môže byť tvrdé (kovové, plastové) alebo mäkké (textilné alebo kožené), ďalej retiazka a utierky. Existujú papierové (nevhodné na plastové šošovky CR 39) a textilné. Textilné môžu byť rôzne impregnované.
Obľúbená je mikrovláknová utierka so špeciálnou štruktúrou tkania textílie. Zabezpečuje výnimočné vlastnosti - vďaka vysokoabsorbčným a antistatickým účinkom efektívne pohlcuje prachové častice, vstrebáva vodu a odstraňuje nečistoty a mastnotu.
Takáčová upozorňuje, že čistenie ultrazvukom je vhodné len na rámy. „Šošovky by sa mohli poškodiť." Najjednoduchšie je podľa nej čistenie pod vodou alebo chemickými preparátmi. Mnohé sa dajú kúpiť aj s efektívnymi dávkovačmi. S jedným preparátom alebo jemnou textilnou či papierovou utierkou vyčistíte okuliare približne 200-krát.
CENNÍKPlastový rám od 500 Sk
Titánový rám 2000 Sk
Bezrámové okuliare od 2000 Sk
Plastové okuliarové šošovky od 200 Sk
Asférické okuliarové šošovky od 500 Sk
Bifokálne šošovky od 1000 Sk (na jedno sklo)
Multifokálne šošovky od 3000 Sk (na jedno sklo)
zoznamAbsolut Optik Dulovo nám. 12 55 56 53 46
Belion Klariská 6 54 64 73 94
Carl Zeiss Trnavská 3 55 64 67 91
Dioptra KF Zátišie 12 44 45 28 67
Ľudová optika Strečnianska 13 63 81 41 15
Mania AuPark 68 26 64 14
Očná optika Vajnorská 134 44 25 36 03
Optické študio Páričkova 18 55 42 32 06
Optik prominent Odborárske nám 1 55 56 62 50
Optika Exclusiv Laurinská 3 54 41 04 93
Optika Kobra Rovniankova 6 63 82 28 78
Optika Kuruc Marián Bučinová 6 45 25 89 78
Optika Laurentia Laurinská 12 54 13 10 56
Optika Lentis Šustekova 15 62 31 72 22
Optika Novák Námestie SNP 5 54 43 44 76
Optika Observer AuPark 68 26 63 62
Optika Siloe AuPark 68 26 63 03
Optika Slobodová Dudvážska 5 45 24 81 47
Optika Soňa Vlčie hrdlo 49 58 59 74 20
Ako si vybraŤ sprÁvne okuliare k tvÁrio Hranatá tvár - potrebuje jemne zaoblené svetlé rámy. Vrch rámu by mal dosahovať vyššie, aby zjemnil líniu tváre. Ideálne sú širšie oválne tvary alebo tzv. motýlik - zaoblený na bočnej dolnej strane.
o Oválna tvár - hodia sa k nej takmer všetky typy rámov. Šírka rámu by sa mala rovnať najširšej časti tváre.
o Okrúhla tvár - odporúčajú sa rovné línie a oválne tvary. Nevhodné sú zaoblené rámy. Príliš malé rámy ešte zdôraznia okrúhlosť tváre. Voľte tmavšie farby.
o Trojuholníková tvár - táto tvár má rovné čelo a úzku bradu. Preto sa jej hodia tenké rámy s vertikálnymi líniami, radšej však zaoblené, oválne, nie okrúhle. Odpútať pozornosť od rovnej hornej časti tváre sa podarí menšími rámmi, ktoré nesedia príliš vysoko.
o Dlhý nos - pomôže zmenšiť dvojitý, nízko posadený nosník.
o Krátky nos - pomôže predĺžiť vysoko posadený nosník. Línie by mali byť čisté a nezakrývať črty tváre. Farba rámu môže byť svetlejšia.
o Široký nos - potrebuje široký rám pre rovnováhu.
o Blízko posadené oči - najviac sa hodí tmavší rám a svetlý nosník.
Správne líčenie tváre s okuliarmi
4 Vhodné je zladiť farbu rámu s farbou očného tieňa. Radšej voliť neutrálny odtieň ako nesprávny, čierna a hnedá sa neodporúčajú.
4 Obočie by sa malo zhodovať s hornou líniou rámu alebo rám mierne presahovať.
4 Maskara je nevyhnutnosťou. Ak nosíte širší rám, použite líčka.
4 Šošovka môže u krátkozrakých spôsobovať, že oko vyzerá, akoby bolo menšie. Mejkap by mal preto rozjasniť oči a môžete použiť viac líčidiel ako zvyčajne.
4 U ďalekozrakých šošovka oko zväčšuje, mejkap by mal byť preto na očiach jemnejší.