Dukla Bratislava sa v roku 1959 stretla s Dynamom Praha. FOTO PRE SME - ARCHÍV MÚZEA
Ešte koncom roka 1927 písala pražská tlač: „Slávia si pozvala do Prahy svoju bratislavskú menovkyňu, ktorej mužstvo si vydobylo vlani názov najlepšieho československého tímu v rugby-footballe. Napriek tomu, že Bratislavčania oba pražské zápasy prehrali (0:3 a 0:6), splnili očakávania a ukázali domácim mnoho nového a účelného."
Vraj sa hralo s dvoma loptami
Aj napriek tesným prehrám v Prahe mali bratislavskí ragbisti úspešné obdobie, ktoré pokračovalo aj v sezóne v roku 1928. Pražská, ale aj brnianska športová tlač okrem kritiky domácich tímov nešetrila ani Bratislavčanov. Zamerala sa predovšetkým na anglické posily mužstva od Dunaja. Tak sa napríklad stalo aj po prehre domáceho VS Brno so Sláviou Bratislava 3:13 v jeseni 1928. „Stále v hustnúcej tme vzniklo podozrenie, že na ihrisku niet lopty. Naopak, vraj tam boli lopty dve, s jednou behal Dowden, s druhou Hengler, obe to bratislavsko-anglické hviezdy. Veď inak by nebolo možné, aby naši prehrali..."
V roku 1928 zohrala ŠK Slávia Bratislava deväť zápasov, z toho 6 víťazných s celkovým skóre 182:26. Bratislavčania stáli v štatistikách pred ďalšími pražskými klubmi VŠ a I. Rugby Club Praha i pred jediným moravským zástupcom VS Brno.
V celoštátnom štatistickom hodnotení sezóny figuroval prekvapujúco aj druhý ragbyový bratislavský klub YMCA, ktorý však hrával takmer iba rekreačne a zriedkavo.
Zanikli aj české tímy
V roku 1928 šlo o poslednú kvalitnú sezónu bratislavskej Slávie. V tej nasledujúcej zaznamenali ragbisti prudký pokles výkonnosti, ktorý bol spojený aj s finančnými problémami klubu. Práve v tomto roku sa začali boje o titul majstra Československa, ktoré boli súčasťou turnaja o Duškov pohár. Do finále sa Slávia prebojovala dvoma víťazstvami pri skóre 30:0 a mala byť najvážnejším konkurentom Slávie Praha v boji o titul.
Vo zväze bolo v tom čase iba päť klubov: tri pražské, brniansky a Slávia Bratislava. Práve slovenský ragbyový zástupca výkonnostne poľavil. Prišiel neodvratný koniec. V roku 1930 prestala Slávia Bratislava vyvíjať činnosť, a tým na Slovensku na dlhé obdobie ragby vymizlo.
Oživenie hry so šišatou loptou na zelených trávnikoch nastalo v roku 1948, keď sa hra objavila vo vojenských telovýchovných jednotách. Najúspešnejším „novodobým" ragbyovým mužstvom na Slovensku bola Dukla Bratislava, ktorá sa v roku 1956 prebojovala do najvyššej celoštátnej súťaže, no po niekoľkých sezónach skončila a zanikla.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry.)