Do roku 1941 sídlila Vojenská nemocnica v Arcibiskupskom paláci (dnešnom Úrade vlády). FOTO - ARCHÍV VOJENSKEJ NEMOCNICE
Riaditeľ Vojenskej nemocnice v Bratislave MUDr. JURAJ MISTRÍK spolu s bývalým primárom interného oddelenia Pavlom Vencelom napísali knihu História vojenskej nemocnice v Bratislave. „Keď som pracovne cestoval, všade ma obdarovali niečím, čo pripomínalo ústav alebo zdravotnícke zariadenie, ktoré som navštívil. Keď som chcel niečo darovať ja, mal som k dispozícii len nič nehovoriace plaketky," vysvetľuje riaditeľ, čo ho motivovalo napísať knihu o Vojenskej nemocnici.
Kedy sa začína v Bratislave tradícia vojenského zdravotníctva?
„Je to stará tradícia a začína sa v roku 1723, keď bol v Bratislave postavený prvý vojenský lazaret. Vojenská nemocnica vznikla v roku 1785 a najväčší rozmach prežívala v období medzi rokmi 1849 až 1914, keď mala štatút Cisárskej kráľovskej vojenskej nemocnice."
Kde sídlila?
„Lazaret bol na Dunajskej ulici a nemocnica najprv na Župnom námestí a neskôr priamo na Hrade, v priestoroch, ktoré dnes poznáme ako koniareň. V roku 1849 bola takmer na sto rokov presťahovaná do letného sídla uhorských prímasov, terajšieho Úradu vlády. Bola v tom období jednou z najkrajších a najväčších nemocníc v rámci Rakúsko-Uhorska a chodili sa sem liečiť významné osobnosti spoločenského a politického života."
Kedy prišli „zlé časy"?
„Najmä po roku 1941. Rozhodnutím vlády Slovenského štátu musela do dvoch mesiacov nemocnica opustiť svoje priestory a bola umiestnená v rôznych nevyhovujúcich priestoroch v meste."
Čo sa zmenilo odvtedy vo vojenskom zdravotníctve?
„Začiatok bol spojený s vojnovými konfliktmi a so snahou zabezpečiť vojská. Neskôr poskytovala nemocnica pomoc aj civilnému obyvateľstvu. Dôležitú úlohu zohrala napríklad počas morovej epidémie, keďže vojenská nemocnica bola najlepšie prispôsobená na masové prijatie pacientov."
Koľko percent pacientov dnes tvoria civilní pacienti a koľko vojenskí?
„Žijeme v mierových časoch, v armáde je väčšina vojakov mladých a zdravých, týkajú sa ich zväčša len krátkodobé ochorenia. V súčasnosti poskytujeme zdravotnú starostlivosť asi z 90 percent civilným pacientom."
Nemocnica je v peknom prostredí neďaleko Železnej studničky. Kedy bola zriadená v tejto lokalite?
„Z náhradných priestorov sa na Patrónku na miesto budovaného bratislavského sirotinca presťahovala v roku 1943."
Dnes všetky nemocnice trpia nedostatkom financií. Vojenská nemocnica patrí pod ministerstvo obrany - znamená to, že sa máte lepšie?
„Ministerstvo obrany je náš zriaďovateľ, sme jeho príspevkovou organizáciou, ale riadime sa všetkými zákonmi ministerstva zdravotníctva. Všetky financie - takisto ako iné nemocnice - dostávame len cez poisťovne. Pre ministerstvo obrany však robíme niektoré špeciálne výkony, nadštandardné vyšetrenia, súvisiace napríklad so špecialistami umiestňovanými do misií NATO, psychologické vyšetrenia alebo vyšetrenia potrebné na vyhodnotenie, spôsobilosti pre riadenie špeciálnych vojenských vozidiel. Náklady na tieto vyšetrenia nehradia poisťovne, ale ministerstvo obrany."
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ