Na január neobvyklé jarné počasie, ktoré panuje v posledných dňoch v meste, môže urýchliť kvitnutie jarných rastlín. „Ak by takéto teplé počasie vydržalo ešte týždeň, môžeme čakať hojnú úrodu snežienok a iných skorých kvetín," povedal Marek Slovák z Botanického ústavu SAV. Zatiaľ sa však aj napriek teplým lúčom na snežienky ísť neoplatí. „Aby do víkendu niečo zakvitlo, muselo by byť dnes a zajtra asi pätnásť stupňov," dodal Slovák, ktorý si spomína aj na rok, keď v Petržalke rozkvitli kvety už v prvý januárový týždeň.
Prvé kvety môžeme podľa vývoja počasia očakávať najskôr za týždeň, nie je však veľmi pravdepodobné, že súčasné teplo vydrží dlho. Najskôr zakvitnú juhozápadné svahy v oblasti Devínskej Kobyly a Sandbergu, kvitnutie jarných rastlín trochu urýchli aj blízkosť sídlisk, ktoré vytvárajú teplo. „Často sú pomerne skoro zakvitnuté aj trávnaté pásy medzi cestami, lebo neprirodzené teplo vytvorené prechádzajúcimi autami prebudí prvé kvety o niečo skôr ako na iných miestach," povedal Slovák.
Súčasné teplo podľa botanikov vážnejšie neohrozí rastlinstvo ani tohtoročnú úrodu. „Keby bolo takto teplo niekoľko týždňov, mohlo by to byť nebezpečné pre niektoré ovocné stromy ako broskyne, marhule, slivky a čerešne. Tie už v prvých teplých týždňoch vyženú púčiky, ktoré potom v následných mrazoch uhynú," vysvetlil Slovák. Podobne by mohol dopadnúť aj vinič. Niekoľkodňové oteplenie však prírode určite neuškodí. Skoré rastliny ako krokusy, snežienky, ale aj tulipány či narcisy vedia prežiť aj mierne mrazy, a keď znovu vyjde slnko, preberú sa k životu. Prvosienky zase kvitnú aj pod snehom. „Najdlhšie tieto rastliny kvitnú, keď je dlhá, vlhká jar, nie je ani priveľmi chladno, ani teplo," povedal Slovák. MARTIN KÓŇA