
FOTO - ARCHÍV
O 17.00 h v Moyzesovej sieni na Vajanského nábr. zaznejú diela G. Rossiniho (La Danza), A. Brucknera (Locus iste), R. Martina (Fantasy), Ch. Jousa (Entrevue), K. Kinga (The Melody Shop), J. J. Charlesa (Pictural, Tribal), C. M. Schoenberga (On My Own), A. Frackenpohla (Pop suite) a J. Stevensa (Manhattan) v podaní Miraphone Tuba Quartet. Vstupné: 80 Sk a 50 % zľava.
V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa o 18.30 h pod taktovkou Dmitrya Sitkovetského predstaví Ulster Orchestra (Veľká Británia). Sólistom bude taktiež Dmitry Sitkovetsky – husle. Predvedú diela Ludwiga van Beethovena (Koncert pre husle a orchester D dur op. 61), Iana Wilsona (Man-O-War) a Edwarda Elgara (Enigma variácie). Vstupné: 150, 120, 100 Sk.
Miraphone Tuba Quartet, to sú štyria francúzski tubisti Philippe Wendling (28), Patrick Couttet (26), Philippe Gallet (29) a Olivier Galmant (33), ktorí dokazujú, že tento často ignorovaný a opomínaný nástroj je schopný v dobrých rukách pripraviť nevšedný kultúrny zážitok. Títo štyria uznávaní umelci vystupujú na turné v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Holandsku a USA. Radosť z experimentu vlastná všetkým štyrom umelcom priniesla želané ovocie – predstvujú tento ohrdnutý nástroj širokému publiku so strhujúcim repertoárom, navyše nezvyčajne rozsiahlym. Zahŕňa diela od Beethovena po Schoenberga, od Joplina až po Lennona. Snahou kombinovať klasickú hudbu s modernou poukazujú na mnohostrannosť svojich nástrojov. Kvarteto prekvapuje neobyčajnými úpravami a schopnosťou interpretovať aj technicky najťažšie diela so zrejmou ľahkosťou.
Ulster Orchestra bol založený v roku 1966, sídli v Belfaste v Severnom Írsku a predstavuje jeden z najvýznamnejších symfonických orchestrov Spojeného kráľovstva. Ulster Orchestra realizoval vyše 60 nahrávok, niektoré dostali britské ocenenia, naposledy vyšli tri CD s dielami Schoenberga, Arva Pärta, Philipa Glassa, Bolcoma a Bernsteina. Orchester každoročne nahráva 12 týždňov pre BBC a má tri televízne vystúpenia za sezónu. K jeho rastúcej medzinárodnej reputácii prispeli aj turné po Európe, Ázii a Amerike, v roku 1999 sa orchester predstavil na kocertnom turné v Nemecku, Holandsku a Hongkongu. V tom istom roku sprevádzal na koncerte Luciana Pavarottiho, v roku 1995 hral pre manželov Clintonovcov.
Dmitry Sitkovetsky svoju kariéru rozvíja v rôznych rovinách. Ako huslista spolupracoval s najlepšími svetovými orchestrami, účinkuje na väčšine mozartovských festivalov, je pravidelným hosťom v programoch BBC. Sitkovsky je vynikajúcim komorným hráčom a predstavuje sa úspešnými recitálmi v USA, Európe aj na Ďalekom východe. Počas uplynulých rokov si vybudoval aj kariéru úspešného dirigenta, je tiež úspešným riaditeľom festivalov a v sezóne 1999/2000 založil festival v Baku. Nahral všetky najznámejšie husľové koncerty, napríklad Bartóka, Šostakoviča a Prokofieva, z komornej hudby Bacha, Schuberta, Brahmsa, Griega, Ravela, Debussyho a Janáčka, je zainteresovaný v multiprojekte s Ulster Orchestra, ktorý zahŕňa nahrávky Mendelssohnových, Sibeliových a Bizetových symfónií. (mi)