
FOTO TASR – IVAN MAJERSKÝ
Deviati mladí ľudia sedeli za veľkým stolom pred predajňou s očami zaviazanými páskou s veľkým X – Genetický experiment – Nie, ďakujeme. Skvelú obsluhu zabezpečoval herec divadla Stoka Marek Kraviar, tentokrát v úlohe čašníka.
„Rakúska a česká Billa sa zaviazali, že vo svojich obchodoch nebudú predávať geneticky modifikované potraviny. Slovenská Billa sa tvári ako mŕtvy chrobák, neodpovedá na naše e-maily a listy. Chceme, aby Billa nepoužívala dvojaký meter, slovenský zákazník nie je menejcenný,“ povedal koordinátor Greenpeace Marek Hojcík. „Hostinou slepých chceme upozorniť na to, že slovenskí spotrebitelia sa takto stravujú bežne. Nevedia, čo jedia,“ povedala členka Greenpeace Katarína Bartovičová. „Nevedieť, čo jete, je dobrodružné, ale šarapatí to v bruchu,“ poznamenala Katarína, jedna z raňajkujúcich.
O aktivistov sa zaujímali najmä starší zákazníci Billy. Mnohí nevedeli, čo to vlastne geneticky manipulované potraviny sú. Väčšina zákazníkov po vysvetlení súhlasne prikyvovala. „Mali by ich označovať, potom by som to určite nekupovala. Veď všetci chceme byť zdraví,“ povedala Petržalčanka pani Agneša.
Okolo pol desiatej dorazil do Billy obchodný riaditeľ Peter Seidner: „Všetky naše potraviny prešli testmi, možno to znie ako propaganda, ale skutočne u nás platí náš zákazník – náš pán.“ Akciu označil za prehnanú, povedal, že keby za ním boli členovia Greeenpeace prišli skôr, určite by sa boli dohodli. Na upozornenie, že Greenpeace sa s ním snažili stretnúť už od mája, keď mu poslali prvý list, odpovedal, že listy ani e-mail nedostal. „Dnes nie je najlepší deň, o dve hodiny otvárame novú predajňu na Bajkalskej, rád by som si s vami sadol, ale nie dnes.“ Nakoniec si so zástupcami ekologickej organizácie dohodol stretnutie na pondelok.
Pred odchodom sa ešte s úsmevom opýtal raňajkujúcich, ako im chutilo. (haj)
Geneticky modifikované potraviny na Slovensku zatiaľ nie sú označované. Zmeniť by to mal od budúceho roka nový zákon.
„Bohužiaľ, má ísť o nápis milimetrovým písmom medzi ingredienciami. Greenpeace žiadalo označenie veľkou a viditeľnou značkou,“ povedal Igor Polakovič z Greenpeace. „Takéto potraviny sú nebezpečné pre zdravie aj pre životné prostredie. Aj na Slovensku je známy prípad, keď si ľudia kúpili kukuricu, do ktorej bol pridaný gén brazílskych orechov. Nikto to nevedel, až kým kukurica nevyvolala u ľudí prudké alergické reakcie. Ohrozené je však aj životné prostredie. V Mexiku vypestovali napríklad Bt – kukuricu s génom, ktorý mal zabíjať škodcov, zabíjal však aj motýle.“
GM potraviny označujú: krajiny EÚ, Austrália, Nový Zéland, Indonézia, Čína, Južná Kórea, Litva, Nórsko, Saudská Arábia, Srí Lanka, Švajčiarsko
Neoznačujú ich napríklad: USA, Kanada, SR a ČR do roku 2002