Trénovať kone je ľahšie ako rokovať s majiteľmi stajní
Rekordný počet 25 víťazstiev zaznamenali na dostihoch v uplynulej sezóne kone pripravované v Starom háji trénerom Samuelom Sokolom. Na dôvažok ešte deväťdesiat ráz dobehli na dotovaných miestach, takže svojim majiteľom zarobili naozaj úctyhodnú sumu ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rekordný počet 25 víťazstiev zaznamenali na dostihoch v uplynulej sezóne kone pripravované v Starom háji trénerom Samuelom Sokolom. Na dôvažok ešte deväťdesiat ráz dobehli na dotovaných miestach, takže svojim majiteľom zarobili naozaj úctyhodnú sumu 1 215 580 Sk.
Zavládla v centrále bývalého skvelého jazdca a už viac ako pätnásť rokov úspešného slovenského trénera spokojnosť? „Niektoré z tridsiatich piatich koní od šestnástich majiteľov sa presadili, iné boli priemerné. Príjemne prekvapil šprintér Cortession (ŠK Brahal Zlaté Moravce) a skvelá bola aj San Roque (B.O.A.T. Publicity), ktorá síce ani raz nevyhrala, ale patrila k špičke plnokrvníkov trénovaných na Slovensku. Veľkým prekvapením bol výkon už sedemročného Royal Stara (Happy Horse), ktorý na šprintérskych dostihoch (900 m) 22. júna vytvoril časom 52,37 s nový rekord starohájskej dráhy," bilancoval Samuel Sokol.
Slovenskí turfmani na začiatku sezóny dúfali, že niektoré Sokolove kone sa výraznejšie presadia aj na klasických dostihoch. Čakalo sa to najmä od Western Winda, Antonyho a New Valentine (všetky B.O.A.T. Publicity), ktoré medzi elitu plnokrvníkov zaraďovali ich brilantné pôvody.
„Žiaľ, opäť sa potvrdila stará pravda, že 'papiere nebehajú'. Žrebec Western Wind v práci podával dobré výkony, akonáhle však išlo do tuhého, po chvíli odmietol rýchlo cválať a dostihy zabalil. Súťaženie nebolo po chuti ani New Valentine, čo ma nepríjemne prekvapilo, lebo kobylu so skvelým pôvodom kupoval majiteľ s nádejou, že bude patriť k najlepším štvornohým slečnám v stredoeurópskom regióne. Nestalo sa tak, ale takýchto koní bolo viac," vysvetľoval sklamaný tréner.
Anglický spisovateľ Christopher Webber rozdelil majiteľov stajní do piatich skupín: vysokých šľachticov, potentátov, mocných, malých majiteľov a syndikáty. Z ktorej sa grupujú Sokolovi klienti?
„Na Slovensku ide zatiaľ väčšinou o majiteľov menšieho počtu koní. Pre trénerov a džokejov sú však najnepríjemnejší. Vedú s nimi vážne diskusie, dávajú taktické rady a vždy očakávajú víťazstvá. Každý neúspech silno prežívajú, neúspech pripíšu na vrub trénera či jazdca. Situáciu sťažujú aj rôzni laickí kibici, ktorí prilievajú olej do ohňa z dôvodu prehratých stávok, takže po niektorých mítingoch aj s jazdcami čakáme, kedy nás ukrižujú," hovorí Sokol o spolupráci s majiteľmi koní.
Cez sviatky vládol v Starom háji relatívny pokoj. Kone hlavne oddychovali. Sokolov kolektív, ktorý tvoria pracovní jazdci Marián a Ľubomír Kazíkovci, Andrej Valachovič, Tomáš Lukáč, slečny Zuzka Zálesňáková (jazdecký Objav roku 2003) a Mirka Štefanovičová, svojich štvornohých zverencov na prechádzkach len „prevetrávali", s riadnou robotou sa začne v týchto dňoch.
„Kolektív opustili džokeji Petr Kubík a Marcela Papanetzová (v Lehote pri Novej Bani začali v stajni KFA pôsobiť ako tréneri), ale s Petrom som dohodnutý na spolupráci, takže mu aj v nastávajúcej sezóne nasedlám kone. Pracujeme tak, aby majitelia stajní boli čo najspokojnejší a mali z výsledkov svojich koní radosť," dodal na záver Samuel Sokol, ktorý počas svojej trénerskej kariéry zaznamenal až 229 víťazstiev na rovinových a 29 prvenstiev na prekážkových dostihoch.