Naša čitateľka si kúpila dámsku kabelku z talianskeho dovozu za 6500 korún. Kabelka je čierna, kožená, s bočnými priečinkami a má takmer na všetkých švíkoch béžové lemovanie. Práve toto lemovanie po troch týždňoch užívania popraskalo, respektíve sa polámalo, nakoľko (ako naša čitateľka dodatočne zistila) nie je kožené, ale z umelého materiálu. Chybu šla zákazníčka reklamovať do predajne s blokom aj s tovarom. Predávajúca prijala reklamáciu a uznala, že ide o výrobnú chybu. Zákazníčke oznámili, že musia hovoriť s majiteľom. Reklamačný zápis pozostával z malého lístočka s pečiatkou a poznámkou, že prijali reklamáciu. Sťažovateľka sa s predávajúcou dohodla, že príde na druhý deň, aby sa dozvedela názor majiteľa.
Majiteľ však s navrátením peňazí nesúhlasil a odkázal, že kabelku vymenia v obchode za takú istú novú z momentálnej ponuky. Na argumentáciu, že na tovare rovnakého typu sa chyba bude opakovať, tvrdila predávajúca, že majiteľ takýto argument neprijíma. Na žiadosť zákazníčky, že chce hovoriť s majiteľom, sa jej od predávajúcej dostalo odpovede, že nikdy nevie, kde sa majiteľ práve nachádza. Ďalej sa sťažovateľka dozvedela, že podľa zákona má predávajúci možnosť trikrát vymeniť tovar, a až potom aplikovať ďalšie riešenie reklamácie. Naša čitateľka však trvá na vrátení peňazí.
Odpoveď Združenia
spotrebiteľov Slovenska
Ak bol predajca ochotný výrobok vymeniť a kvalifikoval chybu za neodstrániteľnú, bola tým splnená podmienka na výmenu výrobku za nový alebo na navrátenie peňazí.
Ak zákazník nemá záujem o nový výrobok a chce naspäť peniaze, nemožno mu vnucovať nový výrobok. Preto ak bude čitateľka na peniazoch trvať, mali by jej v obchode vyhovieť. Ak už novú kabelku prijala, aj keď pod nátlakom, je jej rozhodnutie nezvratné. Výmena kabelky za novú je akceptovateľné riešenie, nakoľko zákazník má na nový tovar celú záruku.
MIRO TULÁK