Bratislavské mestské múzeum bolo založené v roku 1868. Sídli na Primaciálnom námestí 3 a v jeho fonde sú zbierky historické, numizmatické, farmaceutické, umelecko-remeselnícke, archeologické, etnografické, kamenárske a zbierky umeleckého železiarstva, ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislavské mestské múzeum bolo založené v roku 1868. Sídli na Primaciálnom námestí 3 a v jeho fonde sú zbierky historické, numizmatické, farmaceutické, umelecko-remeselnícke, archeologické, etnografické, kamenárske a zbierky umeleckého železiarstva, vedy a techniky.
K dispozícii má viac ako 10 rôznych expozícií, napríklad vežu Starej radnice, Expozíciu dejín mesta a feudálnej justície, Expozíciu vinárstva a vinohradníctva v Apponyiho paláci, rodný dom J. N. Hummela alebo Múzeum Arthura Fleischmanna, významného bratislavského rodáka. Okrem nich však mestské múzeum ponúka aj expozície zbraní, historických hodín, umeleckých remesiel, Múzeum Janka Jesenského, hradisko Devín či antickú Gerulatu v Rusovciach.
Hneď vedľa Domu U dobrého pastiera je na troch podlažiach umiestnené Múzeum umeleckých remesiel. Obe múzeá sú prístupné na jeden lístok. Expozícia prezentuje vývoj umeleckých remesiel v Bratislave od 15. až do 2. polovice 20. storočia a poskytuje obraz nielen o vývoji umelecko-remeselnej tvorby, ale aj o hmotnej kultúre i životnej úrovni obyvateľov mesta v minulosti. Umiestnená je v upravenom meštianskom rokokovom dome zo 60-tych rokov 18. storočia, nachádzajúcom sa v podhradí. Vystavené exponáty zahŕňajú široký záber umeleckého remesla od nábytku cez porcelán, sklo, šperk, sakrálne predmety a iné vzácne umelecko-remeselné práce, napríklad sady príborov, gotických kachlíc, truhlice či ebenový relikviár a kolekciu habánskej fajansy. Pozoruhodný je cestovný príbor pre jednu osobu ako vzácny doklad habánskeho nožiarstva s rúčkami vykladanými perleťou. Zachoval sa v pôvodnom koženom puzdre s tlačeným dekórom.
Expozícia v jedinej zachovanej veži stredovekého mestského opevnenia ukazuje výber chladných aj strelných zbraní a výstroja. Obľúbená je vyhliadková ochodza veže, ktorá poskytuje jedinečný pohľad na historické jadro mesta.
Rímsky vojenský tábor Gerulata v Rusovciach
Gerulatská 69, Rusovce
máj až október: ut - ne 10.00 - 17.00
Múzeum sa nachádza v Rusovciach za rímskokatolíckym Kostolom sv. Magdalény, na mieste, kde stál rímsky vojenský tábor Gerulata, jediný na území Slovenska, ktorý bol súčasťou Rímskej ríše. Priamo v areáli sa nachádzajú základy stavieb z 2. a 4. storočia, vo výstavnej miestnosti sú umiestnené nálezy architektonických článkov, kamenosochárskych diel i nálezy z archeologických výskumov osvetľujúcich každodenný a duchovný život našich predkov.
Dokladom o výstavnosti a intenzívnom osídlení Gerulaty sú nálezy kamenosochárskych artefaktov. Okrem stél, kamenných platní, ktoré stáli nad hrobmi, pochádzajú z Rusoviec fragmenty zo zložitejších náhrobných architektúr - hrobiek a snáď i celých hrobových obvodov. Sú to dve kamenné platne s vyobrazením mýtického Attida, dvojica levov s bradatou hlavou muža uprostred, dva fragmenty s vyobrazením gryfa, mytologického zvieraťa, ktorého prítomnosť mala aj istý apotropaický význam, čiže pôsobila proti zlým nadprirodzeným silám, či monumentálny reliéf Daidala a Ikara s polychrómiou, ktorý sa radí medzi výnimočné výtvarné diela v Podunajsku.
Dôležitým zdrojom informácií, ktoré objasňujú nielen lokálne dejiny Gerulaty, sú pôvodné votívne oltáre. Z venovacích nápisov sa dozvedáme, ktorému božstvu je oltár zasvätený, meno dedikátora a jeho zaradenie, časový údaj a prípadne aj dôvod. Sú dokladom mnohorakosti náboženského života Rímskej ríše a tiež jej diplomacie, ktorá božstvá podmanených etník romanizovala a prijímala.
Národná kultúrna pamiatkaHrad Devín
Muránska ul.
máj až október: ut - pia 10.00 - 17.00
so, ne 11.00 - 18.00
Národná kultúrna pamiatka Devín - slovanské hradisko patrí s Nitrianskym a Bratislavským hradom k najstarším historicky doloženým hradom u nás. Pod názvom Dowina sa spomína vo Fuldských análoch 864.
Hrad leží na sútoku riek Dunaja a Moravy, mieste osídlenom od praveku, bol súčasťou hraničného obranného systému Limes Romanus, dôležitou veľkomoravskou obrannou pevnosťou, Rastislavovo kniežacie hradisko. V 13. storočí postavili stredný a horný hrad, ďalšie úpravy vykonali v druhej polovici 16. storočia, v roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská.
Obnova areálu hradu vychádzala z filozofického názoru o zachovaní stredovekého hradu jeho zakonzervovaním a prezentáciou vzácnych archeologických nálezov in situ. Najvzácnejšou pamiatkou sú základy Veľkomoravského kostola z 9. storočia, pri ktorom je aj model jeho akademickej rekonštrukcie.
Najvyhľadávanejším miestom je citadela - horný hrad na najvyššom mieste Devínskeho hradného brala. Okrem jedinečnej vyhliadky na sútok Moravy a Dunaja tu nájdeme aj zvyšky stredovekého hradu. V jeho jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených stavieb.
V suteréne stredného hradu je výstavná miestnosť, súčasťou horného hradu sú čiastočne upravené jaskyne. Ako spomienka na historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval Ľudovít Štúr, je tu umiestnená pamätná tabuľa.
Expozície: Veľkomoravská ríša a Bratislava
Štúr a tradície Devína
Devín v priebehu rímskych čias
Kelti v strednom Podunajsku
Devín v 15. - 18. storočí
Literárna expozícia
Múzeum Janka Jesenského
Somolického 2
Návštevy treba ohlásiť na telefónnom čísle 54 43 47 42.
Múzeum približuje literárnu tvorbu Janka Jesenského (1874 - 1945) a Jozefa Gregora-Tajovského (1874 - 1940). Expozícia je umiestnená v mestskej vile z 20-tych rokov 20. storočia v poslednom byte spisovateľa, v časti priestorov je zachované pôvodné zariadenie.
Expozícia
historických hodín
Dom U dobrého pastiera
Židovská 1
október až apríl: ut - ne 9.30 - 16.30
máj až september: ut - pia 10.00 - 17.00
so, ne 11.00 - 18.00
Expozícia sa zameriava najmä na hodiny z 18. a 19. storočia vyrobené v dielňach bratislavských majstrov.
Vystavené sú tu rôzne typy hodín z obdobia od 17. do začiatku 20. storočia. Možno tu vidieť starodávne nástenné či vreckové hodiny, hodinový stroj z vežových hodín devínskeho kostola z 18. storočia alebo mramorové, empírové či mosadzné hodiny.
Expozícia je umiestnená v jednej z najkrajších rokokových stavieb v Bratislave, postavenej v rokoch 1760 - 1765, patrí k niekoľkým zachovaným pôvodným budovám podhradia. Zaujme nielen svojím jedinečným exteriérom a riešením fasády s iluzívnymi oknami či prekrásnymi kovanými mrežami, ale aj čarovným interiérom.