
Loptu drží Marčiš, mlynová spojka ŠK Slávia Bratislava. FOTO PRE SME - ARCHÍV MÚZEA
V roku 1927 začínalo ragby na Slovensku svoju druhú sezónu a bolo stále iba v plienkach. Jediný slovenský klub ŠK Slávia Bratislava mal za sebou rok, v ktorom dosiahol niekoľko pozoruhodných výsledkov. Najvyššie cenená bola tesná prehra 5:8 so silným Heidelbergom v Bratislave a víťazstvo 6:4 vo Viedni s Wienner Amateure.
Ragbistom chýbali diváci
V spomínanom roku 1927 bola najčastejším súperom Bratislavčanov Moravská Slávia Brno. V apríli prehrala ŠK Slávia s brnianskym súperom na Morave 3:11 po polčase 0:0. Moravská športová tlač písala: „Nedeľňajší zápas v brnianskych Pisárkach sa považoval stále ešte za propagáciu tohto mužného, často až neľútostného, ale strhujúceho športu. Obidve mužstvá sú približne v rovnakej pozícii - nemajú súperov, čo sa, dúfajme, časom predsa len zmení. Bolo by to pre oba tímy nesmierne prospešné, pretože iba v zápasoch možno získať väčšiu rutinu a zdokonalenie spôsobu hry."
Bratislavčania mali v mužstve dvoch hráčov, ktorých im súperi závideli. Boli nimi hrajúci tréner Dowden a ďalší odchovanec oxfordského ragby Nichols, ktorí sa snažili dať hre svojho tímu fazónu a zabudovať do nej moderné prvky. Z „domorodcov" sa im kvalitatívne približoval Marčiš, ktorý pútal pozornosť svojou pohotovosťou a bojovnosťou.
V jesennej odvete sa najmä títo traja zaslúžili o víťazstvo Bratislavčanov nad Moravskou Sláviou 3:0 v Prahe a novinári písali o pohrome v zápase, ktorý sledovala dovtedy najväčšia návšteva - 6000 divákov. Ragbyové začiatky u nás plné problémov a živorenia so snahou prilákať ľudí prebiehali v čase, keď napríklad zápas Francúzsko - Nemecko (30:5) sledovalo 25 000 divákov.
Rumuni ukázali, ako sa hrá
Sviatok ragby zažila Bratislava 22. mája 1927, pretože sa tu odohralo prvé oficiálne medzištátne stretnutie Československo - Rumunsko. Zápas sa uskutočnil na futbalovom ihrisku I. ČSŠK Bratislava v Petržalke pravdepodobne preto, že ihrisko Makabi, kde ŠK Slávia hrávala domáce zápasy, bolo príliš malé a nezodpovedalo medzinárodným kritériám. Rumuni, ktorí v tom čase predstavovali v Európe pomerne silné ragbyové mužstvo, vyhrali 23:6 a tlač si zgustla: „Rumuni našim ragbistom ukázali, ako hrozne veľa nám ešte chýba. A bolo po prelude. Takto hrajú Rumuni a bijú nás 23:6, Rumunov bijú Francúzi 44:0. Čo my vlastne hráme? Rozladením sa končila tohtoročná jarná sezóna, pôjdeme do jesennej a budeme pritom potrebovať nových hráčov." Káder reprezentácie ČSR tvorili v tomto zápase hráči ŠK Slávia Bratislava a najvyššiu známku za svoj výkon z našich hráčov dostal - kto iný než Dowden.
Kolískou bola Bratislava
V máji 1927 bola v Prahe ustanovená Československá rugbyová federácia so sídlom v Bratislave ako vyjadrenie skutočnosti, že práve ona bola kolískou ragby u nás. V prípravnom výbore figurovali kluby Moravská Slávia, ŠK Slávia Bratislava, Žižka Brno, Slávia Praha, Vysokoškolský sport Praha a Amateure Viedeň. Rakúske mužstvo malo problémy so súpermi doma, takže ho po dohode tiež začlenili. V štruktúrach federácie pôsobil aj A. E. Dowden.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)