Otto Wagner: Kostol sv. Leopolda na Steinhofe (1902). FOTO - ARCHÍV
Fotografie secesných a neskororomantických budov s jemnými detailmi sú dnes neprehliadnuteľnými stavebnými pamiatkami Viedne, Budapešti či Badenu.
Výstava sprostredkuje tvorbu európskeho staviteľa prostredníctvom umeleckých fotografií Waltera Zednicka. Súčasťou sú aj nákresy budov a architektonické plány.
„Táto výstava má pripomenúť výnimočnú osobnosť Wagnera," hovorí riaditeľka Rakúskeho fóra Susanne Ranetzky. „Raz povedal, že jeho názory na architektúru ho prežijú, dokonca pretrvajú, pokiaľ bude existovať umenie, a táto predpoveď sa stala skutočnosťou," dodáva.
Otto Wagner (1841 - 1918) bol výnimočnou osobnosťou viedenskej architektúry konca 19. a začiatku 20. storočia. Udával smer takmer vo všetkých oblastiach stavebného umenia. Svojimi dielami rozhodujúco ovplyvnil nielen secesnú architektúru, ale aj základy konzekventne realizovanej moderny a mladších architektov.
Obytné a administratívne budovy Viedne z tohto obdobia sú celosvetovo známe. Patria medzi ne i domy na ulici Wienzeile (1898) či Vila Wagner (1913). Veľa slávnych Wagnerových návrhov ako Akadémia, Mestské múzeum a Ministerstvo vojny, však ostalo iba na papieri.
Jeho najznámejšími uskutočnenými projektmi sú Úrad poštovej sporiteľne (1904 - 1906), stanice Viedenskej mestskej dráhy (1892 - 1901) a kostol Am Steinhof (1902 - 1907). Otto Wagner tiež založil známu architektonickú školu, ktorá jeho myšlienky ďalej rozvíjala na najvyššej estetickej úrovni. Medzi jeho žiakov patria významní architekti secesie a moderny Josef Hoffmann alebo Josip Plečnik.
Vernisáž fotografií diel Otta Wagnera sa koná dnes o 18.00 v Rakúskom kultúrnom fóre. Výstava je prístupná do 27. februára.
DOROTA KRÁKOVÁ