Aby boli chodníky a cesty pre ľudí bezpečnejšie, v tomto období sa posýpajú soľou, pieskom či štrkom. Tieto posypové materiály však spôsobujú často problémy psom. „Keď sme sa včera vrátili s Guľkou z prechádzky, prekvapili ma jej popraskané labky. Umyl .
Kabátikom treba v mrazoch chrániť krátkosrsté plemená a staršie psy chované v prekúrených bytoch.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Aby boli chodníky a cesty pre ľudí bezpečnejšie, v tomto období sa posýpajú soľou, pieskom či štrkom. Tieto posypové materiály však spôsobujú často problémy psom. „Keď sme sa včera vrátili s Guľkou z prechádzky, prekvapili ma jej popraskané labky. Umyl som jej ich a keďže sme doma nemali nijakú masť, natrel som ich olivovým olejom," hovorí Samuel Sabo.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Ostré kamienky môžu psom poraniť labky a soľ im dráždi pokožku. Psy si ich potom lížu a vlhkosť spôsobuje, že sa im na labkách premnožujú kvasinky a baktérie," hovorí Jana Cíbová, lekárka z veterinárnej ambulancie na Karpatskej 13. Preto je dôležité soľ alebo štrk z labiek psom po prechádzke odstrániť. Psovi treba labky vypláchnuť alebo vysprchovať vlažnou vodou, osušiť a vankúšiky natrieť krémom. Podľa veterinárky je vhodná nechtíková alebo obyčajná Indulona či špeciálna veterinárna bylinková masť Infadolan. Neodporúča parfumované krémy. Ak je labka psa popukaná natoľko, že začne krívať, majiteľ by mal vyhľadať pomoc veterinára. „Zápal by totiž mohol prejsť na kosti, kĺby, prípadne vyššie." Veterinári neodporúčajú chrániť psa „obúvaním". Psy túto ochranu neznášajú, a „papučky" treba nasadzovať, len ak majú zapálenú ranu. Čo sa týka obliekania psov v mrazoch, radia chrániť kabátikom krátkosrsté plemená a staršie psy chované v prekúrených bytoch. Najmä pri dlhšej prechádzke, ak pes na ňu nie je zvyknutý.