
Na snímke je záber z amatérskej videokamery, ktorá zachytávala priebeh zápasu. Autor nevedomky nakrútil aj krádež tašky s dokladmi a kľúčami od auta na schodoch školy.
Na školské ihrisko na Gessayovej prišli v nedeľu hrať zápas softbalistky z Pezinka. Trénerka klubu po zápase zistila, že jej ukradli tmavomodrý Volkswagen Golf. Autá sa v Bratislave bežne kradnú, v tomto prípade sú však podozrivé deti - žiaci vyšších ročníkov školy na Gessayovej. Iba tí sedeli vedľa odložených tašiek a pred koncom zápasu rýchlo zmizli.
Kľúče od auta mala trénerka v kabelke, ktorú si tak ako ostatné hráčky odložila na schodoch vedľa ihriska. Bejzbal a softbal sa tu hrá dva roky a ľudia si svoje veci doteraz vždy odkladali na zem. Cítili sa bezpečne. Od nedele už nie. Kabelka bola preč a s ňou aj auto.
Prípad krádeže sa prehnal školou a otriasol rodičmi. A mnohí rodičia, hoci zatiaľ neoficiálne, povedali to, o čom doteraz mlčali: „Skupina spomínaných chalanov naše deti šikanuje. Chytia si mladšieho spolužiaka na ihrisku, nie v škole, zbijú ho a okradnú. Vedia o tom všetci. Čakali sme, že sa s tým riaditeľ vyrovná, ale asi musíme iniciatívu zobrať do vlastných rúk,“ povedala mama jednej zo žiačok. Deti sa učiteľom pravdu boja povedať, od spolužiakov počúvajú zastrašovanie ako „zabijem ťa“ alebo „môj brat ti ukáže“.
Riaditeľa Bohuslava Dilhofa táto správa prekvapila. Potvrdil, že v škole sa už vyskytol podobný prípad, ale s inou zostavou vydieračov. Podľa jeho slov polícia vtedy všetko vyriešila. „Zatiaľ mi nik oficiálne nedal vedieť, že šikana na škole pretrváva, keď sa tak stane, začnem konať a oslovím políciu,“ povedal. Matke dieťaťa, ktorá mala obavy o bezpečnosť syna, odporučil, aby synovi dohovorila. Keď mu bude niekto ubližovať, má smelo prísť za učiteľkou a povedať pravdu.
„Šikana, keď sa už o nej verejne hovorí, sa neodohrala týždeň alebo mesiac predtým. Všetci dospelí sa pozerajú, ako pomaly mohutnie. V školách to riešia tým, že presunú obeť šikanovania do inej triedy, hoci by to malo byť naopak.
Deti, ktoré sa správajú k spolužiakom takto násilnícky, však nezodpovedajú samy za svoje správanie. Formovalo ich prostredie, rodičia, ale aj učitelia, ktorí im menšie prehrešky v minulosti tolerovali,“ povedala sociálna pracovníčka z Detského fondu SR Ida Želinská. Malí vydierači by mali byť potrestaní buď dvojkou zo správania, alebo pokarhaním. Škola by v tomto prípade mala upozorniť sociálneho kurátora a prizvať k spolupráci školského psychológa, nie iba políciu.
INGRID DROZDÍKOVÁ