Pápež navštívil Bratislavu. Vo štvrtok 11. septembra začal svoju návštevu Slovenska pápež Ján Pavol II., predpoludním pristálo jeho lietadlo na Letisku Milana Rastislava Štefánika. Pápež celebroval slávnostnú omšu v Petržalke v areáli na Kutlíkovej ulici. Na nej sa zúčastnilo aj vyše 200-tisíc pútnikov. Vláda pri príležitosti návštevy pápeža navyše vyčlenila ešte tri milióny korún na dokončenie kostola na Kutlíkovej ulici.
Minulý rok Bratislavu obišli prírodné katastrofy, zato v samospráve sa objavilo množstvo problémov spojených s prechodom kompetencií. Najkritickejšou oblasťou bolo a je ešte stále školstvo, ktoré trpí na nedostatok peňazí. V úvode roka 2003 sa na meste a na mestských častiach začali udomácňovať noví (aj staronoví) komunálni politici, ktorí boli zvolení v decembri v 2002. Pod voľby vicestarostov alebo kontrolórov sa podpísali neraz politické rozbroje medzi dvomi najsilnejšími prúdmi v Bratislave - stranami zoskupenými okolo KDH a stranami zoskupenými okolo SDKÚ. Najväčšou kauzou, ktorá rezonuje dodnes, sa nepochybne stal volebný podvod na Kramároch. Jednou z najvýznamnejších udalostí bola návšteva pápeža Jána Pavla II.Zdravotnícke zariadenia sa sťahovali a redukovali
Od 1. septembra došlo v štruktúre zdravotníckych zariadení v Bratislave k viacerým zmenám. Presunuli sa štyri kliniky zo „satelitných" ústavov, patriace pod Fakultnú nemocnicu na Mickiewiczovej a jedno oddelenie. Týmito zmenami však reštrukturalizácia siete zdravotníckych zariadení neskončila a redukcia zdravotníckych zariadení sa dotkla aj pôrodníc. Zo šiestich pracovísk zostali len tri - pôrodnice v Dérerovej nemocnici na Kramároch, v Ružinove a v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke. Pôrodnice na Kramároch a v Ružinove mali najmä tesne po redukcii problémy s narastajúcim počtom mamičiek.
V Bratislave sa po redukcii uvoľnilo sedem zdravotníckych zariadení v centre mesta plus rozostavaný komplex na Rázsochách. Jednotlivé kliniky sa presťahovali buď do ružinovskej, alebo petržalskej nemocnice. Predaj budov uvoľnených nemocníc minister odštartoval vyžrebovaním členov výberových komisií z radov verejnosti v Rádiu Twist. Komisie budú hodnotiť ponuky záujemcov na kúpu. Kritériom bude najvyššia cena. Úplné zloženie komisií má na starosti správca majetku, v prípade satelitov je to Fakultná nemocnica. Za predaj čaká Zajac dve miliardy korún, ktoré majú byť použité na rekonštrukciu areálu Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici.
Školám chýbali peniaze na prevádzku, v Petržalke museli aj niektoré zrušiť
Základné školy vo viacerých mestských častiach sa pred začiatkom nového školského roka ocitli v krízovej finančnej situácii. Preto v auguste uvažovali niektorí starostovia, že školy na začiatku školského roka zatvoria. Chýbali peniaze na prevádzku. Kríza najviac postihla školy v Novom Meste, ktoré začali školský rok v skrátenom režime. Niektorým elektrárne pre dlhy odpojili elektrickú energiu a hrozilo aj odstavenie vody. Štát školy síce po dlhšom napätom čakaní dofinancoval, ale už vtedy bolo viacerým jasné, že peniaze, ktoré dostali, nebudú stačiť na prevádzku ani do konca kalendárneho roka. Preto v decembri mali vo viacerých školách opäť upravené vyučovanie. Deti chodili do múzeí či do kina, učili sa v náhradných priestoroch a v školách sa len temperovalo a nesvietilo. Starostovia spoločne zosumarizovali dlh štátu voči školám na 40 miliónov. Pritom štát dlhuje peniaze na prevádzku škôl už druhý rok. V Petržalke v snahe vyrovnať sa s neustále klesajúcim počtom žiakov v triedach a prideľovaných financií na školy odsúhlasili tento rok poslanci zredukovanie základných škôl zo sedemnástich na dvanásť.
Volebný podvod stále nedoriešili
Otvorený list prezidentovi, predsedovi parlamentu a premiérovi poslali dvaja kandidáti na poslancov z komunálnych volieb (uskutočnili sa v roku 2002) do zastupiteľstva v okrsku na Kramároch, ktorí sa stali obeťou volebného podvodu - Václav Mede a Vladimír Ondruš. „Uplynul rok a k náprave dôsledkov tohto trestného činu doteraz nedošlo," písali kandidáti v závere minulého roka.
Trojicu ústavných činiteľov informovali, že v zákonnej lehote podali sťažnosť na Ústavný súd a trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Vo februári a v máji 2003 prepočítala vyšetrovateľka za účasti prokurátora hlasovacie lístky z volebného okrsku č. 26, pričom sa preukázali veľké rozdiely medzi údajmi z volebnej zápisnice a skutočnými počtami hlasov podľa odovzdaných hlasovacích lístkov. Niektorým kandidátom volebná komisia odovzdané hlasy viac ako zdvojnásobila, niektorým kandidátom komisia výrazne znížila počet hlasov oproti skutočnosti. V mestskom zastupiteľstve a v miestnom zastupiteľstve mestskej časti Nové Mesto sú poslanci, ktorých občania nezvolili do funkcií.
Podpredseda Ústavného súdu Eduard Bárány potvrdil, že súd by mal rozhodnúť v najbližích týždňoch a prvých mesiacoch tohto roka. Trestné stíhanie ešte uzavreté nie je.
Do Dunaja vytiekli ropné látky
V júli došlo k havárii tankového člna v prístavnom bazéne Pálenisko. Tanker tam bol odstavený pre poruchu potrubného systému. Po poklese vody v Dunaji v dôsledku dlhodobého sucha tanker dosadol na dno a kamene prerazili dve diery do jednej z jeho komôr. V odstavenom plavidle boli zbytky mazutu, ktorý cez diery v trupe vytiekol najprv do prístavného bazéna a následne do Malého Dunaja. Hasiči zo Slovnaftu, ktorí únik spozorovali, hlásili, že škvrna sa tiahne v dĺžke asi päť kilometrov. Vedúci Inšpektorátu vôd Stanislav Babiak udalosť na druhý deň označil ako „mimoriadne zhoršenie kvality vôd dosť veľkého rozsahu". Podľa odhadov Slovenskej plavby a prístavov však z tankera z celkového množstva uniklo len približne 300 litrov. Plavidlo patrilo spoločnosti Slovenská plavba a prístavy.
V skratke- Už v januári sa začalo so stavbou piateho mosta cez Dunaj.
- Po sporoch medzi mestom a mestskými časťami nakoniec mestskí poslanci odsúhlasili, že kompetencie stavebného úradu, ktoré prešli zo štátu na samosprávu, budú mať mestské časti.
- O dve koruny viac za jednorazové cestovné lístky platia Bratislavčania od mája 2003. Desaťminútový cestovný lístok zdražel z 12 na 14 korún a 30-minútový zo 14 na 16 korún. Zvyšovanie sa dotklo aj predplatných lístkov. Námestník primátora pre dopravu Karol Kolada pripustil ďalšie zvyšovanie cestovného. Malo by sa tak stať opäť od mája tohto roku.
- Prvýkrát v histórii súťaže krásy mala Bratislava svoju miss. Na súťaži v Istropolise sa ňou stala 19-ročná plavovláska Adriana Pospíšilová (88-60-88) (na snímke).
- Mesto začalo súdny spor s nájomcom reštaurácie Bystrica. Po prvom pojednávaní však zámer riešiť vec súdnou cestou zmenilo. Vedenie mesta rozhodlo, že po dohode so súčasným nájomcom si prenajme reštauráciu iný podnikateľ. Meno nového nájomcu mesto ešte nezverejnilo.
- Mestské lesy prišli o riaditeľa. Pavla Sečkára z funkcie odvolali poslanci mesta. Na nového riaditeľa sa uskutočnilo výberové konanie. Víťaza však zatiaľ nepotvrdilo mestské zastupiteľstvo.
- V minulom roku sa uskutočnila rekonštrukcia Dómu svätého Martina. Odštartovala tiež rekonštrukcia Univerzitnej knižnice, ktorá stále trvá.
- Mesto nechalo vynoviť električkovú trať na Mostovej ulici. Akcia prebiehala v súvislosti s novým vjazdom do podzemných garáží hotela Carlton. Vjazd sa presunul z Hviezdoslavovho námestia k Redute.
- Od júna minulého roka šéfuje mestským policajtom žena - právnička Zuzana Zajacová. Mesto po takmer štyroch rokoch má oficiálnu kontrolórku. Poslanci do tejto funkcie zvolili Katarínu Kalasovú.
- Mesto svoj dlh vyriešilo pôžičkou od Istrobanky vo výške troch miliárd korún.
- V Lamači zriadili prvú ubytovňu pre bezdomovcov.