ch závislostí Daniela Cymbalová. Ďalšie dve zo štyroch postelí zívali prázdnotou. Tento stav je však na prelome rokov vraj normálny. „Je to už tradícia. Na Silvestra sa u nás patrí skôr piť ako nepiť. A tak policajti tolerujú aj ľudí, ktorí by v iných dňoch pre svoje správanie na záchytke určite skončili," povedala Cymbalová.
Policajti na Hraničnú ulicu dovezú len takých, ktorí svojím správaním ohrozujú seba či okolie. Na záchytke teda skončia napríklad ľudia, ktorí napriek mrazu zaspia na chodníku a nevládzu ísť domov. Často sem však na vytriezvenie dovezú aj násilníkov, ktorí odtiaľto putujú rovno na policajnú stanicu.
„Obsadenosť záchytky sa veľmi zvýšila za posledný polrok. Kým predtým sme tu denne mali jedného či dvoch ľudí, teraz je bežné, že u nás nocujú traja klienti. Na troch mužov pripadá jedna žena. Máme tu opitých od 18 rokov až po dôchodcov. Máme aj zopár štamgastov, najčastejšie sa tu však stretávame s ľuďmi, ktorí pijú príležitostne. Alkoholici sa totiž už naučili piť," hovorí Cymbalová.
Opití sa na záchytku dostanú až po lekárskom vyšetrení v niektorej z nemocníc. Obyčajne si pospia štyri až osem hodín a potom ich vyprevadia so šekom na šesťsto korún.
Peniaze putujú na účet magistrátu, ktorý chod záchytky financuje. „Táto suma je však z pochopiteľných dôvodov veľmi ťažko vymáhateľná," povedal nám hovorca primátora Milan Vajda.
MARTIN KÓŇA