
FOTO - autorka
Bienále ilustrácií v Dome kultúry na Námestí SNP si doteraz pozrelo takmer 9,5 tisíca návštevníkov. Záujem stále neklesá, denne sa priestormi výstaviska prejde 300 až 870 detí i dospelých. Ak ste si nádherné ilustrácie knižiek ešte nepozreli, bienále potrvá do konca októbra, otvorené je denne od 9.00 h do 21.00 h. Vstupné pre deti, skupiny a dôchodcov je 5 korún, pre dospelých 20 a rodinná vstupenka stojí 25 korún. Dramaturgovia BIB mysleli aj na organizované podujatia pre deti. Dnes o 14.00 h to bude tvorivá dielňa Varila myšička kašičku, inšpirovaná tvorbou a ilustráciami Ľudovíta Fullu. Deti budú hravou formou prostredníctvom bábok motivovať k vytváraniu divadelnej scény.
Získať jedno z ocenení 18. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava, na ktorom je vyše 2315 diel 290 autorov z Európy, Ameriky, Ázie aj Afriky, sa podarilo aj mladej čílskej ilustrátorke PALOME CATALINE VALVIDII BARRÍOUVEJ. Stala sa držiteľkou Plakety BIB 2001.
Čo pre mladého tvorcu znamená Plaketa BIB?
„Mám radosť, ale zároveň cítim obrovskú zodpovednosť. Viem, že teraz sa odo mňa bude očakávať stále viac, budem sa musieť neustále vzdelávať a zdokonaľovať. Ale toho sa nebojím, mám chuť, elán a veľa predsavzatí. Cena otvorí brány nielen mne, ale aj mnohým ďalším umelcom v Chile, pretože práve medzinárodné ocenenia podčiarknu hodnotu a význam ich práce. Často, až keď medzinárodná verejnosť vyzdvihne vaše kvality, otvoria sa mnohým oči aj doma. Ale to je, myslím si, rovnaké na celom svete.“
Aká je situácia na knižnom trhu v Chile?
„Trh je zaplavený prekladovými dielami. Diel domácich autorov je mizivo málo. Deti majú k dispozícii mexické, španielske alebo iné knižky. Prekladová literatúra má veľký význam, ale iba ak je harmonickým doplnkom domácej tvorby. Deti sa musia identifikovať s vlastnou históriou, vlastnými reáliami a to aj vo forme rozprávok, príbehov a ilustrácií podaných im zrozumiteľnou rečou.“
Predpokladám, že prácu ilustrátorky detských knižiek zatiaľ nevykonávate profesionálne.
„Stojím na začiatku cesty. Len pred krátkym časom som skončila štúdiá grafického designu a pracujem v najväčšom čílskom denníku El Mercurio ako designérka a ilustrátorka. To je práca, ktorá ma živí, ale aj baví. Každý týždeň ilustrujem udalosti politického a hospodárskeho života. Ilustrácie v novinách sú obľúbené a odľahčujú mnoho ťažkých tém.“
Neobávate sa, že počítače vytlačia klasickú detskú literatúru do úzadia?
„Možno som prílišný optimista, ale verím, že knižky majú svoje magické čaro a žiadne počítačové hry ich nemôžu úplne vytlačiť zo scény. Kniha je jeden z prvých umeleckých artefaktov, s ktorými sa deti stretajú. Má v sebe niečo, čo počítačom chýba. Dušu.“
Bratislava je prvým európskym mestom, ktoré ste navštívili. Ako ste sa tu cítili?
„Vynikajúco. Veľmi sa mi páčilo mesto a najmä priateľskí ľudia. Odnášam si množstvo zážitkov. Okrem Bienále som sa zúčastnila aj na medzinárodnom pracovnom seminári Workshop UNESCO - BIB Albína Brunovského. Našim „učiteľom“ bol Dušan Kállay. Atmosféra tu bola vynikajúca a myslím, že sme sa všetci naučili veľa užitočných vecí.“
LENKA STRELECKÁ