Juraj Minčík na ceste za ziskom bronzovej medaily v Sydney.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Rodák zo Spišskej Starej Vsi JURAJ MINČÍK, od roku 2001 reprezentujúci bratislavský Športový klub polície, sa v mysliach slovenských fanúšikov natrvalo zakorenil olympijským bronzom zo Sydney v roku 2000. Tento rok získal titul majstra sveta v hliadkach 3 x C1 v nemeckom Augsburgu spolu s Michalom Martikánom a Alexandrom Slafkovským. Vo svojej disciplíne jednokanoe skončil však až štrnásty. V sérii pretekov Svetového pohára si vybojoval celkové piate miesto. Vo svojej športovej budúcnosti na nič iné ako na olympiádu ani nemyslí.
Kde ste začínali svoju kariéru?
Narodil som sa v Spišskej Starej Vsi a najbližšiu divokú vodu som mal v Pieninách. Tam som začínal rovnako ako Dušan Ovčarík a bratia Škantárovci, ktorí sú so mnou v ŠKP a sú majstrami Európy do 23 rokov. Sme chlapci spod Tatier, ale už dlhší čas trénujeme v Bratislave."
Čo vás pritiahlo do Bratislavy?
„Vysoká škola a skvelý umelý kanál v Čunove, ktorý je bezkonkurenčne najlepší na svete a bol by hriech nevyužívať ho, keďže bývam na Slovensku."
Ste spokojní s podmienkami v ŠKP?
„Som maximálne spokojný, lebo mi zakaždým vychádzajú v ústrety. Ľuďom v klube som za to veľmi vďačný. Vždy, keď sme chceli ja alebo bratia Hochschornerovci ísť na nejaké sústredenie, nie som z ich úst ešte nepočul. Nech v tom pokračujú a ja sa budem snažiť robiť výsledky."
Máte skúsenosti aj s iným bratislavským klubom?
„Predtým som bol v Slávii v rámci Strediska školskej športovej reprezentácie pri ministerstve školstva."
V ankete o najlepšieho športovca Bratislavy v roku 2003 ste sa umiestnili na 4. mieste. Koľkýkrát figurujete v tejto ankete?
„Našťastie mi to pripomenuli. Štvrtýkrát."
Vyhrali ste ju niekedy?
„Nie, lebo vždy sú tu so mnou bratia Hochschornerovci a ich predbehnúť nemožno. Oni sú najlepší."
Očakávali ste výrazné umiestnenie aj v celoslovenskej ankete o najlepšieho športovca roka?
„Medzi jednotlivcami nie, lebo vo svojej individuálnej disciplíne C1 som na majstrovstvách sveta skončil až štrnásty, nakoniec som ani v tridsiatke najlepších nefiguroval. V kolektívoch som vysoké umiestnenie v rámci hliadok očakával a skončili sme tretí."
Čo všetko vás čaká pred olympiádou v Aténach?
„Prvá kvalifikácia bude priamo v Aténach v rámci prvého kola Svetového pohára koncom apríla, celkovo to bude už druhá šanca nominovať sa na olympiádu po majstrovstvách sveta v Augsburgu. Tam už vybojoval ziskom titulu jednu miestenku Martikán. Potom nasleduje séria štyroch nominačných pretekov u nás doma. Po ďalších pretekoch Svetového pohára v Španielsku a Taliansku sa verejnosť dozvie, kto pôjde na olympiádu. Snáď sa nám podarí vybojovať ďalšiu miestenku."
Aké sú vaše osobné vyhliadky?
„Bude to veľmi ťažké, lebo v mojej kategórii je veľmi silná konkurencia 80 až sto pretekárov. Na samotnú olympiádu ide iba 16 lodí. Predchádzajúce úspechy neznamenajú automaticky účasť. Na olympiáde sa totiž uplatňuje teritoriálne hľadisko, čiže napríklad Afričan, ktorý vo Svetovom pohári jazdí okolo 50. miesta, sa tam dostane. Tí pretekári, ktorí by možno siahali až na medailu, sa do Atén dostať nemusia. Ja by som to riešil inak. Na druhej strane môžeme byť radi, že vodný slalom po všetkých tých peripetiách figuruje v olympijskom programe."
Plánujete svoju účasť na majstrovstvách Európy, ktoré budú tesne pred olympiádou?
„Termín majstrovstiev je natoľko nešťastný, že sa ich európska špička nezúčastní. Ak sa mi podarí kvalifikovať na olympiádu, nebudem tam ani ja, lebo presne v tom čase bude možnosť vyskúšať si olympijský kanál v Aténach a termíny skúšky sú len dva. Podľa mňa to budú majstrovstvá Európy tých, ktorí nepôjdu na olympiádu."
KAROL SVOZIL