Za maľbu Assia získala slovenská výtvarníčka Katarína Vavrová v Thajsku Grand Prix. Cenu jej odovzdala thajská princezná Maha Chakri Sirindhorn. FOTO - ARCHÍV KATARÍNY VAVROVEJ
Mnohé námety pre svoju tvorbu čerpá aj v dedinke Krahule pri Kremnici, kde vlastní víkendovú chatu.
Výtvarníčka predstaví svoje práce bratislavskej verejnosti krátko po dvoch výrazných medzinárodných úspechoch. Z medzinárodnej výtvarnej súťaže k 60. výročiu založenia Silpakorn univerzity v Thajsku si priniesla hlavnú cenu - Grand Prix, druhé miesto získala na súťaži Graphic Contest v Poľsku. Vystavuje aj v rakúskom Pettenbachu a nedávno sa skončila jej výstava v japonskej Nagoi.
Ceremoniál pripomínal vojenskú akciu
Najväčším zážitkom posledných dní však nepochybne bolo preberanie ceny Grand Prix z rúk thajskej princeznej Maha Chakri Sirindhorn. Pútavá maľba s názvom Assia bola aj na plagátoch, ktorými organizátori pozývali verejnosť na výstavu. „Myslím, že to bol zážitok na celý život. Vidieť Thajsko iba z hotela a stretnúť sa aspoň takýmto spôsobom aj s jeho kultúrou, je naozaj veľký zážitok," hovorí Katarína Vavrová.
Samotný ceremoniál odovzdávania cien mal svoje prísne pravidlá: „Slávnosť sprevádzal veľký lesk, ale trocha mi pripomínala vojenskú akciu. Všade bolo množstvo príslušníkov polície, v uniformách boli oblečení aj pedagógovia univerzity. Všetko sme nacvičovali už dve hodiny dopredu v pomerne veľkom napätí. Nič nemohlo byť náhodné, nesmeli sme robiť nečakané pohyby. Na dlážke sme mali presne naznačené body, kade sme sa mohli pohybovať," hovorí výtvarníčka.
Protokol o súťaži mali od veľvyslanca v Bangkoku, ktorý sa zúčastnil aj na ceremónii." Pripravenosť tejto súťaže však hodnotím naozaj vysoko - od veľmi kvalitnej inštalácie výstavy až po katalóg, ktorý je v skutočnosti knihou. Nie nadarmo je Bangkok preslávený veľmi kvalitnou tlačou," dodáva.
Tradície a moderna
Veľmi príjemne ju prekvapila samotná princezná, hoci podľa protokolu s ňou mohla prehodiť iba pár slov. Napriek jednoduchému vystupovaniu a oblečeniu je to príjemná, charizmatická osoba. Kráľovská rodina sa v Thajsku vo všeobecnosti teší veľkej úcte. Stretnutie s princeznou je snom každého Thajčana. Kataríne Vavrovej sa to potvrdilo pri odchode na Slovensko, keď dostala veľkú kyticu ruží od majiteľa Garden Rose iba preto, že sa s princeznou osobne stretla.
Moderné umenie v Thajsku nemá takú dlhú tradíciu ako v západoeurópskych krajinách. Napriek tomu tu kreatívne umenie existuje roky a tradičné thajské maliarstvo má 800-ročnú históriu. Prvou umeleckou univerzitou je práve Silpakorn, ktorá vznikla v roku 1943. Pri príležitosti jej 60. výročia bola vyhlásená aj medzinárodná výtvarná súťaž. Univerzitu založil Corrado Feroci z Talianska, ktorý prišiel do Thajska v roku 1923 na pozvanie kráľa Rama VI. Dnes patrí Silpakorn medzi uznávané univerzity sveta.