inu cítia byť poškodenými. Súdy v tejto oblasti trvajú strašne dlho a nespravodlivé faktúry sa dajú ťažko preukázať, hlavne v oblasti tepla. Položka za teplo tvorí takmer tretinu ročného vyúčtovania a údaje o nákladoch na jeho výrobu sú nedostupné, aj pre súd. Počet neplatičov narastá aj tak, že správcovské organizácie vyúčtujú nedoplatky chronických neplatičov ostatným obyvateľom domu, ktorí za nich však odmietajú platiť.
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľov je postup správcov protizákonný. Výpoveď z nájmu môžu dostať aj tí, ktorí sú v súdnom konaní práve pre výšku poplatkov. Táto situácia je takmer neriešiteľná, podľa Andreja Popovca z legislatívno- právneho odboru ministerstva spravodlivosti ju možno vyriešiť aj tak, že spotrebiteľ zaplatí a potom bude peniaze vymáhať súdnou cestou. „Spotrebiteľovi môže byť vyúčtovaná len suma, ktorá je opodstanená a vyúčtované náklady musia byť preukázateľné,“ povedal Rudolf Šaran z Asociácie spotrebiteľských subjektov. Jedinou cestou je platiť na samostatných faktúrach nájom a samostatne služby.
O byt neplatič môže prísť, aj keď ho má v osobnom vlastníctve. Dom riadi spoločenstvo vlastníkov, ktoré je právny subjektom a môže si na byt neplatiča uplatniť záložné právo. Urobí tak cez komerčného právnika, ktorý požiada súd o platobný rozkaz. Ak neplatič nerešpektuje ani tento krok, ďalšou možnosťou je strhávať mu dlh priamo zo mzdy alebo nastúpi exekúcia. Po predaji bytu si spoločenstvo vlastníkov uplatní nárok na sumu, ktorú neplatič dlžil. (dro)