V Galérii Slovenskej sporiteľne na Zelenej ulici 2 vystavujú svoje diela významní slovenskí sklári manželia Štěpán a Zora Palovci.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Objekt Levitácia sklára Štěpána Palu vystavuje spolu s dielami jeho manželky Zory Galéria Slovenskej sporiteľne na Zelenej ulici 2.
„Na výstavu v takomto vianočnom čase nás prehovorila kurátorka Daša Srnenská. Je pravda, že sme už dávno spolu nevystavovali, mnoho našich diel totiž putuje hneď do zahraničia," vysvetlila Zora Palová, ktorá pôsobí na univerzite v anglickom Sunderlande, kam sa vracia už vo februári. „Využili sme príležitosť, že sme mali doma viac diel pokope."
Zora Palová nachádza inšpiráciu pre svoju tvorbu práve v Sunderlande, fascinuje ju tamojšie svetlo a more, Štěpán vystavuje aj grafické partitúry, zaoberajúce sa geometriou.
„Keď sa stretnú dvaja sklári, tak sa bavia len o skle," opisuje nadšenie pre spoločný záujem známa sklárka. Manželskú spoluprácu si pochvaľuje: „Je úžasné, že sme dvaja, vieme si pomáhať, a tak obaja rýchlejšie napredovať. Vyhneme sa omylom. Radíme sa a dôverujeme si navzájom, ani jeden to s tým druhým nemyslí zle, hoci sa niekedy postavíme aj proti sebe."
Náročnú prácu so sklom si musia deliť iba medzi seba, sú skladníkmi i manažérmi. „Sklovinu kupujeme v Česku, vo Francúzsku alebo v Nemecku. Roztavenú ju potom lejem do hlinených foriem, musí to byť presne vyrátané. Potom sa dlho chladí, aj niekoľko týždňov. Nakoniec sa objekt brúsi a čistí," opisuje Palová. Práca s optickým sklom je ešte náročnejšia, všetko musí sedieť na stotinu milimetra. „Vyše dvojmetrovú Špirálu manžel robil takmer rok."
Diela manželov Palovcov, ktorí patria k najvýznamnejším osobnostiam slovenského sklárskeho umenia, sa neodmysliteľne spájajú s farbou. „Sklo kupujeme už farbené. Máme vlastné taviace pece, no v tých sa sklo nesmie miešať, je to hotová veda," smeje sa Zora. „Potrebovali by sme malú skláreň."
Výstava Harmónia skla, spájajúca priestor a sklený objekt, je prístupná do 1. februára, vždy od utorka do nedele od 12.00 do 18.00.