„Začínajú nás rešpektovať a spolupracovať s nami aj starostovia a primátori," konštatoval. Ako podotkol, pomáhajú si v sociálnej oblasti a dohodli sa na fungovaní zdravotníctva. „Polikliniky nachádzajúce sa v okresoch by mali patriť pod okresné mestá, nie pod VÚC, už máme aj dohody o presune," informoval.
Roman sa neobáva, že by kraj čakali finančné problémy. „Peňazí nikdy nie je veľa, ale keď sa hospodári rozumne, dá sa z toho vyjsť a dajú sa vyčleniť financie aj na rozvoj," povedal. Zároveň poukázal na investície v roku 2003, keď kraj okrem iného otvoril telocvičňu pri seneckom gymnáziu, ktorá vyhorela. Podarilo sa otvoriť tiež Regionálne kultúrne centrum v Modre či ubytovňu pre bezdomovcov v Lamači.
Kraj sa už pripravuje na budúci rok, keď sa začne budovať technologický park na Záhorí a chystá sa privatizácia autobusovej dopravy. „Vieme vytvoriť tlak na privatizéra, aby premávali kvalitné autobusy," poznamenal Roman.
Obavy má najmä z prípravy na fiškálnu decentralizáciu, ktorá by mala byť spustená od roku 2005. „Budem sa snažiť, aby sme z peňazí, ktoré vyberieme z daní, pomohli našim obciam," tvrdí predseda. Tie by podľa neho mali v budúcnosti vyzerať podobne ako dediny vo Francúzsku alebo v Nemecku.
Kraj chce v budúcom roku riešiť aj problematiku Rómov.
„Pôjdeme na to úplne iným spôsobom ako mimovládne organizácie," skonštatoval Roman. Jeho zámerom je úplne Rómov integrovať do života kraja, nemieni oddeľovať ani ich kultúru a tradície. „Ja som presvedčený, že sa máme od Rómov čo učiť, predovšetkým systém, organizáciu a súdržnosť rodiny," myslí si Roman. Ako poznamenal, pri otváraní útulku v Lamači si uvedomil, že medzi bezdomovcami nie je ani jeden Róm. „To, že sme päť rokov museli pri ceste do Veľkej Británie mať víza, nepovažujem za ich, ale za našu chybu," dodal. ( sita )