Jednou z dvoch nových chránených lokalít Bratislavy je aj Chorvátske rameno.
Bratislava má od decembra dve nové chránené územia - prírodnú rezerváciu Gajc a chránený areál Chorvátske rameno. Prírodná rezervácia Gajc je v Podunajských Biskupiciach na ľavom brehu Dunaja a tvoria ju lužné lesy. V nich sú vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Pôvodná rozloha rezervácie bola 0,84 hektára, v súčasnosti ju tvorí 62,72 hektára.
Na jej území rastie niekoľko druhov orchideí, žijú tu vzácne druhy netopierov, osem druhov žiab, viac ako 90 druhov vtákov a najväčšie európske chrobáky - roháč veľký a fúzač veľký. „Vyhlásením prírodnej rezervácie sa v tejto lokalite zavŕšilo dlhoročné úsilie bratislavských ochranárov o záchranu dunajských lužných lesov. Väčšina týchto lesov v oblasti Bratislavy padla za obeť holorubom a výstavbe vodného diela Gabčíkovo v 80-tych rokoch," hovorí Tomáš Kušík, predseda regionálneho ochranárskeho združenia a dodáva, že aj lužné lesy na území dnešnej rezervácie by sa mali podľa platného lesného hospodárskeho plánu čoskoro vyrúbať. „Aby sa tak nestalo, vypracovali sme návrh na zmenu plánu pre celú oblasť vrátane rezervácie."
Druhým novým chráneným areálom je Chorvátske rameno na pravom brehu Dunaja v Petržalke. „Jeho súčasťou je prírodne najväčšmi zachovaný úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a dunajskou hrádzou. Z celkovej plochy chráneného areálu 11,12 hektára zaberá lužný les vyše 8 hektárov," hovorí Ľubica Trubíniová z regionálneho ochranárskeho združenia.
Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska tu rastie kriticky ohrozené lekno biele a leknica žltá, zo živočíchov sa tu pravidelne vyskytujú napríklad labute, rybáriky, kúdelnička lužná, ale aj deväť druhov žiab a dva druhy mlokov. „Lužný les v chránenom areáli, ale ani iné plochy lužných lesov uprostred Petržalky nepatria do lesného pôdneho fondu, takže nie sú ohrozené holorubmi. O to väčšmi však tieto lesy ohrozuje živelná rekreácia a hroziaca výstavba," dodala Trubíniová. Podľa hovorkyne mestskej časti Milky Podmajerskej je chránená časť v odľahlej lokalite na hranici petržalského katastra. „Vyhlásenie chráneného areálu teda nekoliduje s plánovanou revitalizáciou Chorvátskeho ramena, ktorá sa týka sprietočnenia ramena v centre sídliska," dodala Podmajerská.
Slávnostné vyhlásenie oboch chránených území a ich predstavenie verejnosti sa uskutoční začiatkom budúceho roka.
JANA PARKROVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL