"Ani v jednom prípade však nešlo o pokus ukončiť vlastný život násilnou smrťou," zhodnotila situáciu ostatných dvoch dní na "záchranke" vedúca smeny Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby v Bratislave Zlatica Madarasová. V prípade starých ľudí vyvolali pocity smútku spojené s rozcitlivenosťou zvýšený krvný tlak. Mladí ľudia, ktorí podľahli pocitom úzkosti či depresívnym stavom, riešili situáciu markantnejšie.
Upozorniť na seba sa pokúsila neskoro v noci na Štedrý deň mladá žena, ktorá si sadla na parapetnú dosku do okna a vyspevovala si. Za asistencie polície museli záchranári zasahovať aj v Petržalke, keď sa 29-ročný syn pokúsil bez zrejmej príčiny vysťahovať nábytok z matkinho bytu.
Zvýšený počet samovrážd, z ktorých sa mnohé skončili smrťou samovraha, zaregistrovali záchranári podľa Madarasovej približne dva týždne pred 24. decembrom. "Najčastejší spôsob ako ukončiť svoj život bol skok z okna," povedala pre TASR.
Riziko samovrážd sa najmä u osamelých ľudí počas vianočných sviatkov zvyšuje. Psychológovia upozorňujú, že v mnohých prípadoch ide skôr o dočasnú psychickú nevyrovnanosť ako o dôsledok depresie či vážnych psychických problémov. Hlavnú príčinu tohto javu vidí klinický psychológ Peter Klubert z Fakultnej nemocnice v Nitre v tom, že na Vianoce sa ľudia viac stretávajú a obdarúvajú. Najlepším liekom na osamelosť je podľa neho obdarovať niekoho, kto potrebuje byť obdarovaný.