Vedenie magistrátu potvrdilo, že sa v budúcom roku takmer s istotou zvýši cestovné v mestskej hromadnej doprave, a to o približne 8,5 percent, čo je priznaná miera inflácie. Podľa námestníka primátora Karola Koladu „nedarujú" zvýšené cestovné občanom hneď k januáru, ale mesto tak bude musieť neskôr určite urobiť.
„Okrem priznanej inflácie sa totiž zvýši aj spodná sadzba DPH zo 14 na 19 percent, čo spôsobí vzrast cien benzínu, nafty, oleja, energií, vodného a stočného. Po prepočítaní to predstavuje celkový nárast asi o 24 percent. Navyše sme dostali darček od vlády, na základe ktorého nám bude chýbať v budúcoročnom rozpočte 230 miliónov korún," zdôraznil Kolada. Vedenie magistrátu tak plánuje urobiť aj napriek tomu, že každé zvýšenie cestovného predstavuje dvoj- až trojpercentný úbytok cestujúcich. „Ide o ľudí rozhodnutých, že sa im už neoplatí využívať na prepravu MHD a že radšej budú chodiť vlastným autom alebo pešo. Ináč to však riešiť nemôžeme, pretože by sme to nezvládli," konštatoval Kolada.
V priebehu desiatich rokov prišlo mesto o približne 15 percent cestujúcich MHD. Dokazujú to údaje dopravného prieskumu z rokov 1992 a 2002.
Zatiaľ čo v roku 1992 bol pomer prepravovaných osôb MHD 72 percent a zvyšných 28 percent využívalo individuálnu dopravu, o 10 rokov neskôr to bol pomer 59 percent MHD a 41 percent individuálna doprava. V súčasnosti má podľa Koladu každý 2,5 občan hlavného mesta osobné auto. „Svedčí to o tom, že Bratislavčania predsa len možno trochu zbohatli. Tento trend bol však taký rýchly, že absolútne predbehol predpokladaný vývoj," uviedol Kolada. Znamená to, že komunikácie nie sú na taký nápor automobilov pripravené, čo možno vidieť na dôležitých radiálach. Ako však námestník predpokladá, situácia by sa mohla zlepšiť o dva roky. (tasr)