Víťazi ankety Peter (vpravo) a Pavol Hochschornerovci.
FOTO SME - PAVOL MAJER
V zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v piatok večer vyhlásili najlepších športovcov Bratislavy za rok 2003.
Podľa očakávania sa hlavnými víťazmi stali dvojičky Peter a Pavol Hochschornerovci. Vodní slalomári bratislavského ŠKP vyhrali anketu už štvrtý raz, tento rok skončili tretí na majstrovstvách sveta a vyhrali Svetový pohár. Získali dvojnásobok hlasov v porovnaní s druhou Luciou Klocovou.
Atlétka Slávie UK Lucia Klocová sa medzi seniormi umiestnila prvýkrát. Predtým tri razy vyhrala juniorskú anketu. Jedenásta v behu na 800 metrov na majstrovstvách sveta v Paríži a majsterka Európy do 23 rokov v poľskom Bydgoszczi. „Mala som smolu na Mozambičanku Mutolovú, ktorá je naozaj dobrá a aj preto som bola v Paríži až jedenásta," hovorila útla Klocová o mocnej Mutolovej. Na záver sa na pár sekúnd vžila do roly modelky a predviedla ladnú chôdzu v uličke medzi stoličkami.
Tretia priečka patrí fitneske Gabriele Mlsnovej z Pengymu Bratislava, ktorá získala zlatú medailu na majstrovstvách sveta.
Štvrtý Juraj Minčík myslí už na olympiádu. „Musím sa sústrediť na kvalifikáciu, ktorá bude v apríli. V mojej kategórii, jednokajaku je dnes vo svete už veľmi silná konkurencia. V Aténach sa na štart postaví len 16 pretekárov a nebudú to tí najlepší na svete, lebo olympijské pravidlá preferujú kontinentálny prístup, takže napríklad výkonnostne slabší Afričan sa do Atén dostane. O to bude kvalifikácia ťažšia aj pre mňa," povedal víťaz tohtoročného Svetového pohára. Minčík tento rok v Augsburgu získal titul majstra sveta v hliadkach, ktoré v programe olympijských hier nie sú.
Piata Zuzana Valúchová z Longymu reprezentuje Slovensko v kickboxe. „Trénujem aj s mužmi. V porovnaní s nimi sme my ženy v boji agresívnejšie a viac poslúchame trénerove rady," porovnávala vysoká majsterka Európy Valúchova.
Vlček sa doťahuje na Riszdorfera
Kolektívom roka sa stal víťazný štvorkajak ŠKP Bratislava Juraj Bača, bratia Michal a Richard Riszdorferovci a Erik Vlček, ktorí tak obhájil svoje suverénne prvenstvo z minulého roka. Na majstrovstvách sveta v americkom Gainesville získal jedinečné prvenstvá na päťstometrovej trati i na tisícke. Ospravedlniť neúčasť víťazov prišiel ich tréner Pavol Blaho. „Chalani majú nabitý program a pripravujú sa aj na celoslovenského Športovca roka," povedal Blaho. Celoslovenskú anketu vyhlásili včera v Slovenskom národnom divadle. „Moji zverenci sú cieľavedomí. Suverénnej pozícii Michala Riszdorfera v poslednej dobe výrazne konkuruje Erik Vlček, a to je pre výkonnostný rast našej štvorice to najlepšie," dodal Blaho. V budúcom olympijskom roku budú v Aténach iste siahať na medailu, ale nebude to jednoduché. Spomínanými zlatými sa zviditeľnili a zahraničná konkurencia si na nich iste dá väčší pozor.
Juniori dobývali svet i Európu
Aj v juniorskej kategórii sa vyhlasoval len víťaz, ďalších dvoch ocenili bez určenia poradia. Najviac hlasov pozbieral Attila Érsek zo Slávie UK Bratislava, ktorý si v chorvátskom Poreči vybojoval v tomto roku titul majstra Európy v šerme kordom. Bola to prvá individuálna medaila v histórii slovenského šermu. „Možno môj úspech pomôže založiť tradíciu a po mne budú vyrastať aj ďalší, ktorí budú úspešní," povedal Attila.
Medzi ocenených sa dostal aj triatlonista Michal Leško. Svoj najväčší úspech však v tejto sezóne získal v príbuznom športe - kvadriatlone (beh, jazda na bicykli, plávanie, jazda na kajaku). Stal sa juniorským majstrom sveta. „Mne je jeden šport málo, tak som si vybral štyri. Ale pri súťaži ich všetky vnímam ako jeden celok," povedal triatlonista. Osemnásťročný Leško preteká za bratislavský Triklub, ktorý pôsobí v rámci Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského. Mladý Popradčan s východniarskym prízvukom sa „chytal" aj na ďalšie nepríjemné otázky moderátora Stanislava Ščepána. „Keď ma vo vode svrbí päta, musím sa spoľahnúť na obrátku, aby som si ju pošúchal o stenu," pokračoval Leško. Na obrátku sa však pri triatlone či kvadriatlone spoľahnúť nedá. Pri plaveckých športoch v bazéne áno. A práve takto začal Leško svoju kariéru.
Najmladšími ocenenými účastníkmi ankety boli Filip Kočiš (10. 1. 1990) a Lucia Vaneková (30. 4. 1991). Sú vicemajstrami sveta, majstrami Európy, medailistami zo Svetového pohára v akrobatickom rokenrole. Na to, že spolu tancujú len od tejto sezóny, stihli toho dosť. „Tancovanie máme v rodine, otec je tréner, mama rozhodkyňa. Otec nechcel, aby som tancoval aj ja. Musel som použiť malý úskok, aby aj mňa pustil k rokenrolu," vraví Filip, ktorý ešte so svojou predchádzajúcou partnerkou Barborou Pálešovou tvoril najlepší pár na svete.
Jeho súčasná partnerka Lucia Vaneková sa vraj trochu bojí len jedného. Jednoduchej akrobacie, ktorej sa od januára začnú spolu venovať, aby ju mohli zaraďovať do svojich vystúpení.
Aj masérka môže pomôcť byť lepším
Už od roku 1991, teda od úplného začiatku ankety, je jej súčasťou vyhlasovanie troch najlepších hendikepovaných športovcov na návrh Slovenského zväzu telesne postihnutých.
Veteránom ankety je volejbalista Jozef Mihalco z TJ Mladosť, ktorý sa v nej objavil už siedmy raz. Trikrát vyhral a podarilo sa mu to aj tento rok - hlavne vďaka prvenstvu slovenského družstva na Svetovom pohári na Rodose. Bol jeho kapitánom a stal sa aj najlepším hráčom podujatia. „Pod vysokou sieťou ešte chvíľu pobudnem. Neviem si život bez volejbalu zatiaľ predstaviť. Potom si možno raz vyskúšam aj trénerske remeslo," zauvažoval víťaz.
Druhý raz sa v ankete objavil atlét Marek Margoč z ŠK Olymp. Tento rok aj vlani skončil druhý. Jeho doménou sú vrhačské disciplíny a aby tej symboliky dvojok nebolo dosť, je držiteľom dvoch svetových rekordov. Vo vrhu guľou a hode oštepom. Do budúcej sezóny však chystá ešte jeden rekordný hod. „Chcel by som vytvoriť svetový rekord v hode diskom, tu sa ešte mám čo zlepšovať," vraví Marek. „Keď mi bolo najhoršie a všetko ma už bolelo, pomohla masérka, ktorá sa o mňa v tejto sezóne starala," dodáva s úsmevom.
Tretie miesto získala dvojica slovenských reprezentantov v bocii Róbert Ďurkovič a Martin Strehársky. Na Novom Zélande obsadili vo Svetovom pohári 3. miesto a v ankete sa objavili prvý raz. Bocia je šport vo svojom princípe podobný petangu a zvládnu ho aj ťažko postihnutí. Na Slovensku sa prvý raz objavila v roku 1996 a darí sa jej najmä v bratislavskom športovom klube Altius. „Spomienky na Nový Zéland sú výnimočné. Páčilo sa mi, že nás na vozíčku tam brali úplne normálne, u nás to ešte stále nie je zvykom," hovorí Róbert Ďurkovič.
PROKOP SLOVÁČEK,
KAROL SVOZIL
FOTO SME - PAVOL MAJER