Na snímke rabín Baruch Mayers.
Česť priniesť svetlo do Bratislavy mala desaťročná Dominika Štrosová s o rok mladšou Denisou Belicovou. V hnedých pelerínach stáli pred kapucínskym kostolom a trpezlivo čakali na pokyn, aby s lampášikmi mohli vstúpiť dnu. Obe dievčatá povedali, že cítili obrovskú zodpovednosť a o rok by si to vraj rady zopakovali.
Ako prvá si plameň odpálila pani Jana Káčerová. „Po plamienok som si prišla preto, lebo je to krásny kresťanský symbol. Chcela by som, aby mi vydržal až do Štedrého večera. V byte máme totiž veľa sviečok," povedala.
Svetlo sa už štrnásty raz rozvážalo po železničnej trati. Podľa zástupcu náčelníka slovenského skautingu Pavla Škvareninu oheň nemôže zhasnúť, lebo ho majú v chránených lampášoch.
Na ceremónii v kostole sa zúčastnili zástupcovia evanjelickej, gréckokatolíckej a rímskokatolíckej cirkvi. Po nej si už čakajúci Bratislavčania mohli zobrať oheň, ktorý k nám priniesli až z miesta Ježišovho narodenia, do svojich domovov.
Zapálením dvoch sviec na špeciálnom deväťramennom svietniku si v sobotu aj bratislavskí židia pripomenuli svoj sviatok svetiel Chanuku. Na Rybné námestie prišli približne dve stovky ľudí. „Je to taký spirituálny sviatok," povedal rabín Baruch Mayers, „hovorí, že kde je tma, tam treba robiť svetlo." Tomu zodpovedajú aj zvyky uňho doma - zhasnú svetlá, zapália sviečky pripravené z olivového oleja symbolizujúceho múdrosť, polhodinu stoja a počúvajú, „čo sviečky hovoria".
Zapaľovanie Chanukije je obrad s presne stanovenými pravidlami. Na začiatku sviatku na počesť víťazstva povstalcov nad asýrskymi vojskami v roku 164 pred naším letopočtom sa zapaľuje kahanec alebo svieca na špeciálnom ramene a potom každý deň ďalší plameň. Deje sa tak v domácnostiach i v synagógach. Chanukija má v náboženskom živote židov zvláštne miesto, mimo týchto sviatkov býva deväťramenný svietnik v domácnostiach i chrámoch odložený.
Ľudia si ho často mýlia s menorou, sedemramenným svietnikom. Sviatky Chanuky majú svojím obsahom veľmi blízko ku kresťanským Vianociam, pretože majú pohyblivý termín, aj ich čas s nimi často koliduje. Patria medzi veselé sviatky plné darov a šťastia. Okrem darov ich sprevádza aj bohato prestretý stôl.
(mad, tasr)
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO