Bratislava 20. decembra (TASR) - Dve nové chránené územia pribudli tento mesiac v Bratislave. Ide o prírodnú rezerváciu Gajc, nachádzajúcu sa v katastrálnom území mestskej časti Podunajské Biskupice a chránený areál Chorvátske rameno v Petržalke. Obidve lokality pokrývajú lužné lesy, patriace medzi významné biotopy európskeho významu. "Hovoria o tom platné zákony Európskej únie, ako aj národnej legislatívy. Znamená to, že Slovensko je povinné zabezpečiť ich účinnú ochranu," konštatoval Tomáš Kušík z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Dôvodom na vyhlásenie prírodnej rezervácie Gajc boli vzácne spoločenstvá tvrdých lužných lesov s množstvom ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Rastie tam niekoľko druhov orchideí, zistené tu boli aj vzácne druhy netopierov, osem druhov žiab a viac ako 90 druhov vtákov. Žijú v nej aj najväčšie európske chrobáky - roháč veľký a fúzač veľký. "Vyhlásením prírodnej rezervácie v tejto lokalite sa zavŕšilo dlhoročné úsilie ochranárov o záchranu dunajských lužných lesov, keď väčšina z nich padla za obeť holorubom a výstavbe vodného diela Gabčíkovo," uviedol Kušík. Pôvodná rozloha rezervácie vyhlásenej v roku 1988 bola 0,84 hektára, pričom nová vyhláška rozširuje jej územie na celkovú výmeru až 62,72 hektárov.
Súčasťou chráneného areálu Chorvátske rameno je z hľadiska prírodných hodnôt najzachovalejší úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a dunajskou hrádzou. Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska možno nájsť kriticky ohrozené lekno biele a leknicu žltú, zo živočíchov sa tu pravidelne vyskytujú labute, rybáriky, deväť druhov žiab a dva druhy mlokov. Lužný les v chránenom areáli nepatrí do lesného pôdneho fondu, preto ho neohrozujú holoruby. "O to viac sú však tieto lesy v nebezpečenstve pred živelnou rekreáciou a plánovanou výstavbou," uzavrel Kušík.
Slávnostné vyhlásenie oboch chránených území a ich predstavenie verejnosti sa uskutoční začiatkom budúceho roka.