Z trhovísk v meste sa tento rok vytratili predajcovia zábavnej pyrotechniky. Petardy, rakety a svetlice si teda môžu záujemcovia nakúpiť len vo veľkých obchodných centrách, ktoré majú na predaj licenciu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
„V posledných dňoch zmapovali mestskí policajti aj pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie prakticky všetky bratislavské trhoviská, no nenatrafili sme ani na jedného pokútneho predajcu výbušnín," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Policajti pripúšťajú, že súčasný stav môže byť len tichom pred búrkou a predajcovia zábavnej pyrotechniky sa vyroja do ulíc v posledných dňoch pred Silvestrom. „Medzi sviatkami budú už tradične posilnené naše hliadky," upozornil Pleva.
O silvestrovské výbušniny majú záujem hlavne deti. Môžu si však kúpiť len prskavky či konfety. Takzvané „piráty", rakety a podobné hračky môžu kupovať len dospelí. Aj na toto dávajú policajti a ľudia z obchodnej inšpekcie pozor, zatiaľ však predajcovia zákaz rešpektujú. Deti tento zákaz riešia po svojom - zastavujú okoloidúcich a žiadajú ich, aby im výbušniny kúpili.
V meste platí nariadenie, podľa ktorého sa môžu výbušniny na verejných priestranstvách používať iba na Silvestra od šiestej večer do tretej ráno. So zábavnou pyrotechnikou sa však ľudia začínajú hrať oveľa skôr.
„Začína to niekedy v novembri, ide hlavne o deti a mládež. V posledných týždňoch roka riešia naše hliadky aj tri, štyri prípady denne," povedal Peter Pleva. Väčšinu prípadov vyriešia dohovorom. Je veľmi zriedkavé, že policajti prichytia pri hádzaní pirátov dospelých ľudí. Policajti im môžu dať pokutu až tisíc korún.
Asi pred dvoma týždňami chytili zatiaľ najmladšieho „pyrotechnika" tohto roka, bol to len osemročný chlapec. „Keď sme mu vysvetlili, že výbušniny mu môžu aj odtrhnúť prsty, sľúbil, že už ich nepoužije. Prvýkrát sme mu len dohovorili, pokiaľ by sme ho prichytili viackrát, obrátime sa na školu a rodičov," povedal mestský policajt.